Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade South seapärlor ca 14,2 - 14,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stift, höjd 36 mm, vikt 12,8 g.
HÅRKAM, skölpaddsskal, 18K guld, 21 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW - W/VS-SI, höjd 49 mm, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW-W(G-H)/VS, mindre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 15,5 mm, vikt 5,3 g, den större diamanten med mindre nagg på kuletten.
ARMBAND, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, längd 18,5 mm, vikt 13,7 g.
ENGELBERT, örhängen, 18K guld/vitguld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, höjd 1,3 cm, vikt 5,0 g, stift.
VOURAKIS, brosch, blomma, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,54 ctv, ca TW/VS, 6x4 cm, vikt 30,0 g.
BESTICKSERVIS, 51 delar, silver, 7 st matskedar, 7 st matgafflar, 7 st matknivar, 6 st bordsskedar, 6 st bordsgafflar, 6 st bordsknivar, 12 st kaffeskedar, Norge, hammrad yta, totalvikt 2238,1 g, en bordskniv med liten skada på eggen.
ENSTENSRING, 14K guld, äldre briljantslipad diamant ca 0,60 ct ca TCr(I)/P1, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 6 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade barocka southsea pärlor, 20 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 16,5 g, krokar, ena pärlan med repor, en diamant skadad och en med nagg.
RING, 18K vitguld, blå safir, 18 carréslipade blå safirer, 18 gammal och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-CR/VS-P, Art Deco, 1930-tal, stl 17 mm, vikt 2,9 g, en safir skadad, en diamant skadad, svaga fattningar, lagning på ringskena.
RING, platina, odlad South Seapärla ca 11 mm, 50 åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 cm, vikt 6,9 g, några diamanter skadade, några med nagg, storleksändrad.
CHRISTOFFLE, ostknivar, 8 st, nysilver, art noveau, Gramont, Frankrike, vikt 413,6 g. gravyr.
PÄRLCOLLIER, 29 odlade Tahitipärlor ca 13,2-17,3 mm, lås i 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,80 ctv, ca W/VS, längd 46 cm.