Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
RING, 14K vitguld, 4 prinsesslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 15,5 mm, vikt 4,3 g, svaga fattningar.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 30 mm, stift med clips, vikt 18,3 g.
STELT ARMBAND, 18K guld, 112 briljantslipade diamanter ca 4,96 ctv, ca TCr-Ca/P, 5,2 x 4,6 cm, vikt 9,9 g, två diamanter med skada.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 SouthSea pärlor, 13,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-Cr/P, stift, höjd 18 mm, vikt 11 g.
ARMBAND, 18K guld, halvpärla, 12 rosenslipade diamanter, trasig sten, längd 18 cm, vikt 9,1 g.
CARMOSÉRING, 14K guld, oval turkos sten, 16 äldre briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv ca Cr/SI, flera små nagg, svaga fattningar, stl 17 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, modifierad kuddslipad safir ca 5,01 ct, rektangulär prinsesslipad diamant 0,27 ct, ca River/VVS, längd 47 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,18 ctv ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K guld, 7 ovalslipade safirer ca 2,15 ctv, 74 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17 mm, vikt 13,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 akvamariner ca 7,30 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 8,1 g, krokar med stopp.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 ovalslipade rubiner ca 2,8 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 1,1 cm, vikt 4,25 g, stift.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 smaragder ca 1,30 ctv, stl 17 mm, vikt 4,1 g, flera med nagg.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade behandlade rubiner ca 2,80 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,96 ctv, ca W/VS, skruvstift, höjd 13,7 mm, vikt 6,9 g, en diamant är skadad.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 13 mm, briljantslipade diamanter ca 1,31 ctv, ca Cr-TCa/SI-P, stift, höjd 36 mm, vikt 11,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 19 mm, vikt 5,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, flandersslipad diamant 0,52 ct,W(H)/SI1, HRD report, stl 16,75 mm, vikt 6,1 g.