Avslutad | Klassiska – Lördag 25 januari 2020
BROSCH, 18K guld, delvis rodinerat, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, höjd 39 mm, vikt 29,9 g, några stenar med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppslipade safirer, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, stift, höjd 23 mm, vikt 13 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, 5 rubiner, 5,5 x 3 cm, vikt 10,6 g, en diamant med skada, en diamant med nagg.
BROSCH, platina, briljant och åttkantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/VS, Stockholm 1948, längd 43 mm, vikt 9,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,75 mm, lås i 18K guld, smaragder, safirer, längd 45 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 droppslipade safirer, 66 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 18 mm ,vikt 11,2 g.
BROSCH, 18K vitguld, arbetad yta, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/VS, längd 33 mm, vikt 8,8 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,19 ct, ca Light Yellow(W-X)/VVS1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, några av de små diamanterna har nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca Cr(J)/VS1, nagg på rondisten, stl 18,75 mm, vikt 6 g.
BROSCH, platina, odlad pärla ca 7,75 mm, 52 åttkantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ljusgrön emalj, vikt 7,5 g.
PÄRLCOLLIER, 2, radigt, odlade pärlor, ca 7,25 mm, lås i 18K vitguld, opaldublett, briljantslipade diamanter 0,23 ctv, längd 68 cm.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 4,4 g, stift, en snurrebuss saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, carréslipade safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, knutar, stift, höjd 16 mm, vikt 10,3 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, boutonpärlor ca 9,75-10 mm, briljant - baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, stift, höjd 20 mm, vikt 8,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 34 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, clips, höjd 28 mm, vikt 14,5 g.