Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
RING, 14K vitguld, ovalslipad smaragd, 17 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, vändbar, stl 17 mm, vikt 5,0 g, smaragd med spricka/innelsutning som når ytan.
ÖRHÄNGEN, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, Smederna Lantz 1998, stift, 15 mm, vikt 5,6 g.
BROSCH, 18K guld/platina, pärlor ca 1,4 mm, gammalslipad diamant ca 0,05 ct, ca TCr(I)/VS, längd 60 mm, vikt 3,9 g, lagning och tennlödningar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå topaser 1,00 ctv, åttkantslipade diamanter 0,07 ctv, vikt 2,3 g, stift.
RING, 18K vitguld, swisslipad diamant ca 0,16 ct, ca CA(M)/P, 4 åttkantslipade diamanter, smaragder, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g.
ARMBAND, förgyllt silver, Göteborg 1889, säkerhetskedja, längd 18,5 mm, vikt 24,7 g.
RING, 18K guld, rosenslipad diamant, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g, inneslutning som nåt ytan (hålighet).
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,21 ct, ca Cr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 18,75 mm, vikt 2,7 g, en diamant med skada på rondisten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS, vikt 3,5 g, nedsliten fattning, gravyr.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,57 ctv enligt gravyr, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 4 rubiner, åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 1,6 g, 1 rubin med skada.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade pärlor ca 6-6,3 mm, längd 49,5 cm, vikt 24,8 g, gravyr på låset.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca W/SI, hjärta, längd 38 cm, vikt 5,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, rosenslipade diamanter, stift, höjd 26 mm, en snurrebuss saknas, en sten saknas.