Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
HÄNGE, 14K vitguld, hjärta, baguetteslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W-Ca/VS-P, höjd 2 cm, vikt 1,3 g, en diamant skadad.
COLLIER, 18K svartrodinerat guld, droppslipad smaragd, 27 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, längd 43 cm, vikt 1,7 g.
Smycken Nål
PIN, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, SAS, mått 2,6x1,0 cm, vikt 1,7 g, stopper i gulmetall.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 18 svarta briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr(H-K)/P, stl 16 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 0,52 ct, briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv, ca W-Cr(H-J)/P, vikt 2,9 g. Stl 17 mm
RING, 18K guld, 5 smaragder ca 0,57 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W(H)/P, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,19 ct, River(E)/VS1, HRD certifikat 144796, förseglad.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3 g, nagg på rondist.
RING, 14K guld/titan, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS,stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, röd/brun emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 11 mm, vikt 3 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, rosa/vit emalj, cz, design A Jewel Veronika, Pendant 22 mm, vikt 7 gram.
HÄNGE, ägg, förgyllt silver, brun emalj, cz, design Carl Fabergé by A Jewel Veronika, 19 mm, vikt 4,5 gram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, Guldsmedja Hans Rosin , Stockholm 2011, stl 18 mm, vikt 4,5 g, gravyr.