Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 januari 2020
COLLIER, 18K guld, cabochonslipad ametist, 8 odlade pärlor, Fryklund & Persson Guldateljén, Stockholm 1957, längd 47 cm, vikt 7,5 g.
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,94 ct, ca Cr(J)/flera skador, i övrigt små inneslutningar, stl 19,75 mm, vikt 3,2 g.
HÄNGE, silver, delvis förgyllt, öppningsbart, Jugend, 1910-tal, London höjd 6 cm, vikt 50,4 g, ena luckan låser ej, senare monterat icke tillhörande urverk.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-TCa/ SI-P, vikt 0,9 g, en diamant skadad, snurrebussar saknas.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 2,2 cm, vikt 1,9 g.
Ädelstenar Tanzaniter
2 TANZANITER, 1,29 ctv, droppslipade, ena tanzaniten med nagg samt repa på bordet.
DIAMANTER, 11 st, briljantslipade, 0,72 ct, ca 2,5-2,6 mm, ca TW-Cr(F-J)/VS-P, några diamanter har nagg.