Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
COLLIER, delvis oxiderat eller förgyllt sterling silver, 3 rader, längd 42 cm, vikt 24,9 g.
RING, 18K guld, 5 navetteslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W(H)/VS, stl 15,75 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,59 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,4 g, svaga fattningar, skev ringskena.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade safirer, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, stift, vikt 0,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,16 ct, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,7 g.
ANDERS FANKKI, collier, renhorn, tvinnat läder, längd 58 cm, vikt 19,6 g, har gått av vid lädret.
BROSCH, 18K guld, platina, gammalslipade diamanter ca 0,53 ctv, längd 6,5 cm, vikt 5,6 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, gammalslipade och rosenslipade diamanter, höjd 3,5 cm, vikt 1,9 g.
Ring, 18K vitguld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TCr-CR/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, nagg på rondisterna.
RING, 18K guld/vitguld, gammalslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TCa-CA(L-M)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g, skadade fattningar.
Ring, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca CR-TCa(J-L)/SI, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g, alla 3 diamanter med nagg på rondisterna.
ARMBAND, diverse facetterade färgstenar, längd 18 cm, lås i sterling silver, vikt 2,8 g, ej knutet.