Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
QUINN, örhängen, sterlingsilver, cabochonslipade ametister, Tyskland, höjd 27 mm, vikt 7,5 g, krokar.
RING, 18K guld, 60 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, slitage.
RING, 18K guld, 4 rubiner, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4 g, rubinerna med slitage, en diamant med skada.
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, vikt 3,6 g, stl 18 mm, två diamanter är skadade.
ALLIANSRING, 18K guld, 4 safirer, 3 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/P, stl 18,25 mm, vikt 4 g, safirerna med slitage.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter 0,30 ctv ca W/SI, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, färgade fasetterade smaragder av lägre kvalitet, stift, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W-Cr/SI, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, 8 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, 2 diamanter med skador, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g.
PÄRLCOLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 79 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad agat, grön kvarts, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 6 cm.
COLLIER, barocka odlade sötvattenspärlor, onyx, färgad agat, färgad kvarts, knutet, längd 140 cm.
COLLIER, ametistkulor ca 12 mm, vita stenar, längd 51 cm, lås i sterlingsilver, vikt 63,4 g, ej knutet.
KAFFESKEDAR, 12 st, silver, Rosenholm, GAB, Stockholm 1964-1970, vikt 192,7 g, i linda.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad agat, rosenkvarts, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 5 cm, vikt 9 g.
COLLIER, hematit, labradorite, rosenkvarts, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.
COLLIER, kulor av agat, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.