Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 19 december 2019
HÄNGE MED KEDJA, oxiderat / förgyllt sterling silver, emalj, leopard, längd 40 cm, vikt 9,3 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant 0,16 ct enl gravyr, vikt 1,8 g.ca W/VS st. 16.0 mm
ARMBAND, silver, gemotriskt mönster, Kultateollisuus ty, Finland Turku 1971, längd 20 cm, vikt 24,2 g.
RING, 14K vitguld, blå safirer 66 briljanter ca 0,33 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g, slitna fattningar.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, blå safirer 80 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct ca W/VS, höjd 2,3 g, vikt 7,0 g, stift/clips, svaga fattningar.
HÄNGE, 14K vitguld, blå safirer 36 briljant- och baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, höjd 2 cm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, blå safirer, 84 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS, hökd 2 cm, vikt 4,7 g, en snurrebuss saknas.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 0,90 ct, 12 briljanter ca 0,24 ct, ca W(H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,6 g, nagg och mindre skador på ett fåtal diamanter.
ENSTENSRING, 18K guld, prinsesslipad diamant ca 0,20 ct ca W/P1, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
Enstensring, 14K vitguld, ovalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, diamanten har en skada på kronan.
RING, 18K vitguld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/P, stl 14 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, 18 briljantslipade diamanter 0,28 ctv, malmö 1973, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, tigeröga, Jalosepot Oy, Finland 1964, vikt 11,3 g.