Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,10 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI2, 2 åttkantslipade diamanterdiamanter ca 0,06 ctv, ca W/VS, stl 17,5+ mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, fattning i silver, rosenslipade diamanter, 1800-tal, omgjorda senare, skruvlås, vikt 6,5 g, nedre delen är avtagbar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 2,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/SI-P, vikt 1,9 g, stift.
KARL LAINE, collier, bergkristall, längd 50 cm, vikt 59 g, etui.
Visa varaSmycken Collier
COLLIER, sterlingsilver, vita safirer, peridot, topas, höjd 3,5 cm, längd 44-47 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18k roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/SI, vikt 2,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 6 safirer ca 0,47 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca W-TCr/SI, stl 16 mm, vikt 3 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 54 briljanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 6 cm, längd 44 cm, vikt 9,0 g.
HÄNGE, 18K vitguld, smaragd ca 0,25 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW/VS, höjd 1,5 cm, vikt 1,3 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 98 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca TW/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 4,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 5,35 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, diam 5,7 cm, vikt 24,3 g, stiften låser något dåligt.
ARMBAND, 14K guld/vitguld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa/SI-P, längd 17 cm, vikt 10,7 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W/VS, längd 41 cm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis förgyllda, droppslipade diamanter ca 3,99 ctv, ca Light Yellow/SI2-P1, briljantslipade gula diamanter ca 0,23 ctv, briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, stift, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 147 briljantslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI-P, längd 43 cm, vikt 16,2 g, några diamanter har nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, onyx, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stift, vikt 3 g.