Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2019
LJUSSTAKAR, ett par, silver, pärlbård, Vera Ferngren för GAB, Stockholm 1966-1968, höjd 17 cm, totalvikt 489,3 g, fylldbotten, ena fyllningen är något lös.
WA BOLIN, matsilver, 71 delar, modell A, 8 fiskgafflar, 8 fiskknivar, 12 matskedar, 6 bordsknivar, 2 bordsgafflar, 9 förrättsgafflar, 8 förrättsknivar, 12 kaffeskedar 3 moccaskedar, 1 pastejkniv, 2 såsslevar, Stockholm 1937-1988
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 50 svarta diamanter ca 0,33 ct, stl 17 mm, vikt 1,4 g.
2 ARMRINGAR, sterling silver och förgyllt sterling silver, öppningsbara, magnetlås, storlek 19,5 cm, vikt 34,6 g totalt, engelska stämplar, samt Italy 925.
2 ARMRINGAR, förgyllt sterling silver, öppningsbara, magnetlås, storlek 19,5 cm, vikt 34,3 g totalt, engelska stämplar, samt Italy 925.
ÖRHÄNGEN, 18K rodierat guld, droppfomrade briolettslipade ametsiter, 2 droppslipade ametister, 2 ovalslipade topaser, 2 briolettslipade citriner, briljanter ca 0,60 ctv, stift, höjd 6,4 cm, vikt 17,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, delvis svartrodinerad, fågel, rubin ca 0,01 ct, 58 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, 92 briljantslipade diamanter ca 0,57 ctv, ca TCa-Ca(L-N)/P, flera ur bruna serien, längd 41,5 cm, vikt 3,0 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, cabochonslipad korall, 18 navett- och briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 15,8 g, två briljanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 28 mm, vikt 18,7 g, stift/clips.
RING, 18K vitguld, 47 navett- och carréslipade rubiner ca 4,61 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, flera rubiner med nagg.
RING, 18K guld, 113 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade tahitipärlor ca 15x13,5 mm, off round, 2 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW(G)/P, stift, vikt 12,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad akvamarin ca 3,38 ct, karvade onyxer ca 3,76 ctv, 46 baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,1 g.
RING, 18K vitguld, blomma, briljanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca W-TCa(H-L)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g, en diamant med skada, i övrigt ett fåtal diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, silver, antik- och gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/SI, stift i 18K vitguld, höjd 27 mm, vikt 3,4 g
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,54 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS1, stl 18,75 mm, vikt 3,1 g.