Avslutad | Nyårs – Lördag 28 december 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 16x8 mm, stift/clips, vikt 10,6 g, mindre sprickbildning på ena pärlan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stift, höjd 26 mm, vikt 5,6 g, två diamanter med mindre nagg.
SMYCKESDELAR, 2 st 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca W-Ca/P, vikt 4,5 g, längd 30 mm.
CARRERA Y CARRERA, collier, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca TW/VVS, längd 51 cm, vikt 23,6 g.
CARRERA Y CARRERA, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 13,4 g, diamanten med mindre nagg på kuletten.
BROSCH, 18K guld, antik, Sverige 1700-tal, otydliga stämplar, 5,5x3 cm, vikt 8,2 g, tennlödningar, skador, senare nål.
BROSCH/HÄNGE, silver/guld, 38 gammalslipade diamanter ca 5,00 ctv, antik, broschfästet går att skruva loss, höjd 46 mm, vikt 13,2 g, ett par diamanater är skadade, en diamant saknas.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct, W(H)/SI2, GIA certifikat samt laserinskription 3215117401, 36 briljantslipade diamanter 0,48 ctv, ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K vitguld, delvis förgylld, kuddslipad diamant 2,37 ct, Fancy Light Brownish Yellow/P1, GIA certifikat 5192065632, 26 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca gula/VS-SI, 52 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW(F-G)/VS, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en av de små gula diamanterna har nagg.
RING, 18K vitguld, 137 baguette- och briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, stl 17 mm, vikt 3,6 g, några diamanter har nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/P1, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,80 ct, Fancy Yellow/SI2, GIA certifikat 2276168373, 52 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 2,50 ctv, Tresor Paris, diameter 8 mm, vikt 3,3 g, stift, flera safirer har nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(G)/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, mittstenen har stark fluorescens och flera extra fasetter vid rondisten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, droppslipade tanzaniter ca 1,57 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(F-G)/VS, höjd 9,5 mm, vikt 2,3 g, stift, ena tanzaniten med liten skada vid rondisten.