Avslutad | Aficionado – Torsdag 9 januari 2020
Mynt Sedel
SEDEL, 10000 Kronor, 1958, kvalité ca 1+/01, ovikt men med en del brutna fibrer (hundöron, möjligen spår av ett gem), lite klotter i ett av hörnen.
Medaljer Minnen
MEDALJ, brons, Bronze Star, USA, även färgband och knapp, mindre dokument signerat av Robert P. Patterson, originaletui, graverat namn på mottagaren.
Medaljer Minnen
MEDALJ, metall, emalj, Purple Heart, även en knapp samt ett färgband med två extra band, originaletui.
Mynt Utländska mynt
3 ÅRSSET, 21,6K guld / silver / nickel, totalt mynt, 1986-1987, kvalité ca 0, proof, 3 etuier, total vikt på mynten ca 128 g.
Mynt Svenska mynt
6 MYNTSET, koppar / järn, Svenska Mynt, 48 st 5 Öre, 82 st 2 Öre, 87 st 1 Öre, 1909-1971, blandad kvalité, ett av samlingsalbumen har en skada på baksidan.
Accessoarer Övrigt
UNIFORMSATTIRALJER, metall, tyg, 2 axelklaffar kaptens grad kavalleriet, 3 skärpspännen, 3 förgyllda och 22 försilvrade knappar.
Accessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Meisterstück, resevoar, stift 18K, guldfärgad resin, BN1143522.
Accessoarer Paraplyer
PARAPLY, BURBERRY, vintage, rutig canvas, handtag i trä (liten spricka), 85cm. ca 1960-tal.
VÄSKOR, LOUIS VUITTON, Keepall 50, Bandouiliere, monogram canvas, 50x27x21, axelrem, bruksslitage.
SOLGLASÖGON, RAY-BAN, RB 3025, Aviator Large Metal, guldfärgade bågar, bruna glas, etui.
SOLGLASÖGON, RAY-BAN, Bausch Lomb, vintage, svarta bågar, svarta glas, etui.