361 - 380 av 554
1...181920...28 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019

Klubbad för

TEBURK, sterlingsilver, nyrokokostil, på 4 fötter, Henry Wigfull, Sheffield 1898-1899, höjd 10,5 cm, vikt 213,9 g.

Utrop: 1 600 kr

RING, 14K guld, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TCr-TCa/ SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, felera diamanter med mindre skador samt nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 29 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS -SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g, smaragd med naturlig hålighet.

Utrop: 11 500 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, sterlingsilver, invändigt förgylld, Levesley Brothers, Sheffield 1906-1097, höjd 8,8 cm, vikt 180,1 g.

1 400 kr

Utrop: 1 600 kr

RING, 18K vitguld, 28 navettslipade rubiner ca 2,91 ctv, 63 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g, ett par rubiner med nagg och flera diamanter med nagg.

Utrop: 13 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,85 ct, 128 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd, vikt 12,7 g, smaragden har ett nagg på rondisten, några diamanter med nagg.

Utrop: 28 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor, ca 13,2-13,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Cr(J)/P, stift, vikt 9,8 g, diamanterna med små nagg på kuletterna.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 rubiner ca 1,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.

Utrop: 5 400 kr

O U BOHLIN, ring, silver, rökkvarts, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 13,7 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver, Per Ericsson Stilsmycken, Helsingborg 1954, diameter 3,5 cm, vikt 6,2 g.

Utrop: 350 kr

CHANTI, ring, 14K vitguld, rökkvarts, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr

STIGBERT, brosch, sterlingsilver, signerad, Engelbert, Stockholm 1953, 4,5x2 cm, vikt 11,0 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

COLLIER, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, "Tulips", Buchwitc Design, längd 48 cm, vikt 19,7 g.

Utrop: 1 800 kr

COLLIER, sterlingsilver, delvis oxiderat , "Tulips", Buchwitc Design, längd 80 cm, vikt 28,8 g.

Utrop: 2 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, stift, höjd 34 mm, vikt 3 g.

1 900 kr

Utrop: 2 100 kr

TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca Very Light Yellow(O-P)/P1, navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har nagg på kuletten och kronan samt inneslutning som når ytan.

20 000 kr

Utrop: 22 000 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 prinsesslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca River-W(E-H)/VVS-VS, ena ca Cr(J), stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.

Utrop: 32 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, huggies, höjd 14 mm, vikt 2,6 g.

6 700 kr

Utrop: 7 400 kr

Smycken Herring

KLACKRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct ca W/VVS-VS, stl 17 mm, vikt 43,8 g, etui.

Utrop: 22 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld/platina, 2 gammalslipade diamanter ca 1,92 ctv, ca TCr(I)/SI1-P1, 8 äldre åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, krokar, höjd 25 mm, vikt 3,2 g.

Utrop: 26 000 kr