Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
TEBURK, sterlingsilver, nyrokokostil, på 4 fötter, Henry Wigfull, Sheffield 1898-1899, höjd 10,5 cm, vikt 213,9 g.
RING, 14K guld, antik- och gammalslipade diamanter ca 1,90 ctv, ca TCr-TCa/ SI-P, stl 17 mm, vikt 3,7 g, felera diamanter med mindre skador samt nagg.
RING, 18K guld, smaragd ca 2,00 ct, 29 briljanter ca 0,17 ctv, ca TW-W/VS -SI, stl 17 mm, vikt 5,7 g, smaragd med naturlig hålighet.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, sterlingsilver, invändigt förgylld, Levesley Brothers, Sheffield 1906-1097, höjd 8,8 cm, vikt 180,1 g.
RING, 18K vitguld, 28 navettslipade rubiner ca 2,91 ctv, 63 briljantslipade diamanter ca 1,05 ctv, ca TW-Cr(G-J)/P, stl 17 mm, vikt 4,6 g, ett par rubiner med nagg och flera diamanter med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,85 ct, 128 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd, vikt 12,7 g, smaragden har ett nagg på rondisten, några diamanter med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor, ca 13,2-13,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Cr(J)/P, stift, vikt 9,8 g, diamanterna med små nagg på kuletterna.
RING, 18K guld, delvis svartrodinerad, 89 rubiner ca 1,80 ctv, stl 16,75 mm, vikt 4,3 g.
BROSCH, silver, Per Ericsson Stilsmycken, Helsingborg 1954, diameter 3,5 cm, vikt 6,2 g.
CHANTI, ring, 14K vitguld, rökkvarts, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,9 g.
STIGBERT, brosch, sterlingsilver, signerad, Engelbert, Stockholm 1953, 4,5x2 cm, vikt 11,0 g.
COLLIER, oxiderat sterlingsilver, delvis förgyllt, "Tulips", Buchwitc Design, längd 48 cm, vikt 19,7 g.
COLLIER, sterlingsilver, delvis oxiderat , "Tulips", Buchwitc Design, längd 80 cm, vikt 28,8 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,50 ct, ca Very Light Yellow(O-P)/P1, navettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har nagg på kuletten och kronan samt inneslutning som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 prinsesslipade diamanter ca 3,20 ctv, ca River-W(E-H)/VVS-VS, ena ca Cr(J), stl 16,75 mm, vikt 6,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/SI, huggies, höjd 14 mm, vikt 2,6 g.