Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
CARMOSÉRING, 14K guld, ovalslipad citrin, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g.
RING, 14K guld, navettslipad diamant ca 1,10 ct, ca LBR/P1, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g, tre av sidostenarna är skadade.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad peridot ca 6,3 ct, 2 ovalslipade citriner, stl 16,5 mm, vikt 8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade peridoter ca 4,2 ctv, 2 ovalslipade citriner, stift, höjd 11 mm, vikt 9,2 g.
COLLIER, 5-radigt, peridoter, lås i 18K guld, ovalslipad citrin ca 7,0 ct, vikt 8,6 g, längd 43 cm inklusive lås.
ÖRHÄNGEN, 18k vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, diam 15 mm, vikt 2,4 g, stift
ARMRING, silver, förgylld, fasetterad ovalslipad ametist, fröpärlor, Malmö 1894, innermått 5,5 x 5,1 cm, öppningsbar, säkerhetskedja, vikt 17,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,76 ct, TW(F)/VS2, GIA inskription på rondisten 5182258130, 24 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca Tw/VS, stl 17,75 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K roséguld, briljantslipad diamant 0,61 ct, River(D)/VVS1, HRD inskription på rondisten 170002928373, 26 briljantslipade diamanter ca 0,43 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g, stenkuvert medföljer.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS2, 8 briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, stl 19,25 mm, vikt 11,3 g, diamanten snurrar ytterst lite i fattningen.
BÄGARE, silver, delvis godronnerad fot, ciselerad dekor, vågbandsdekor, möjligen Thomas Beckman, Örebro 1700-talets andra hälft, höjd 14 cm, vikt 223 g, monogram, mindre buckla.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 4,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 prinsesslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W(H)/VS, stift, vikt 2,3 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, collier, guld, malakit, lapis lazuli, vikt 47,0 g.