Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
SERVERINGSSKEDAR, ett par, sterlingsilver, förgyllda, Cornelius Saunders & Francis Shepherd, London 1910-1911, längd 25,5 cm, vikt 198,3 g, slitet schatull.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade rosa turmaliner ca 8,60 ctv, 38 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr/VS-P, Stockholm, mått 1,8x1,6 cm, vikt 11,2 g, stift/clips, turmalinerna har små nagg och några diamanter har nagg.
Silver Fat
BORGILA, flaskunderlägg, sterlingsilver, Stockholm 1934, diameter 13 cm, vikt 166,7 g, mindre buckla.
HELALLIANSRING, 18K guld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ct, ca W-Cr/SI-P, stift, vikt 1,3 g.
HÄNGE M. KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa/VS, längd 42 cm, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stift/clips, vikt 11,4 g.
RING, 18K vitguld, ovalt gammalslipad diamant 1,22 ct, ca TCa(K-L)/VS2, rondisten med extra fasetter, 20 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, stl 17 mm, vikt 3,1 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad blå safir ca 3,70 ct, GCS certifikat 77111-21, 12 briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/VS, Börje Löfgren, Stockholm 1974, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, platina/18K vitguld, syntetiska blå safirer, gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, höjd 22 mm, vikt 4,0 g, krokar, ena fattningen något skadad, ena safiren med spricka, ena diamanten med inverterad natural vid rondist.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca W(H)/VS, stl 17,75 mm, vikt 4,3 g, 3 diamanter med nagg på rondist.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/SI, 4 åttkantslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 3,4 g, svaga fattningar på dom åttkantslipade diamanterna.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, diameter 26 mm, vikt 3,9 g, några med nagg.