Avslutad | Julklapps – Lördag 14 december 2019
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv ca TW(G)/VVS-VS, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, stl 15,5 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad mörk safir ca 3,9 ct, 18 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 6,2 g, ett par diamanter med nagg.
RING, 18K guld, briljant ca 0,30 ct, ca TW/VS, 2 mycket små nagg på rondisten, 6 briljanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 6,3 g, gravyr, Stockholm 1995.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,41 ct, River(D)/VS1, laserinskription HRD 14025730003, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
RING, 14K guld, 21 briljant- och 20 baguetteslipade dimanter ca 0,80 ctv, ca CR/P, stl 16,25 mm, vikt 6,3 g.
RING, 18K guld, 28 prinsess- och 6 baguetteslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/SI, stl 19 mm, vikt 5,1 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, 1 briljant- och 17 åttkantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca Cr/SI-P, stl 18 mm, vikt 7,5 g, flera smaragder med skador, några diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, 3- radigt, odlade pärlor, ca 3,0 samt 9,0 mm, lås i 18K guld, längd 64 cm.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 18 mm, vikt 8,4 g, rodiering har släppt på skenan, ett fåtal mindre diamanter med slitna fasettkanter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, tsavoriter ca 1,68 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 6,6 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g
TENNISARMBAND, 18K guld/roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,91 ctv, ca TW-W/VS, längd 18,5 cm, vikt 12,3 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 95 briljanter ca 1,32 ctv, ca TW-W/VS, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 38 carréslipade rubiner ca 2,64 ctv, 23 baguette- och trapetslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, diameter 25 mm, vikt 7,1 g, en diamant och en rubin skadade, flera rubiner med slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, blå safirer ca 5,48 ctv, briljant- samt baguetteslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift/clips, vikt 7,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade golden southsea pärlor ca 11,8-11,9 mm, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-W(G-H)/P, vikt 7,8 g, stift, ena diamanten med nagg och inneslutningar som når ytan.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, kuddslipad rubin ca 2,30 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,5 g, rubinen med nagg.
RING, 18K vitguld, granat, 24 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.