Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
RING, 14K guld/titan, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, ca TW/VS,stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, 2 rader odlade saltvattenspärlor, lås 18K med rosenstenar, slitet behöver träs om
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 rubiner, 3 briljanter ca 0,30 ctv, ca Cape(M-N)/VS-SI, engelska stämplar, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, nagg på rubinerna, slitna fattningar.
Carmoséring, 18K vitguld, rundslipad safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 m, vikt 4,9 g, safiren har en skada vid en klo samt slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, 3 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca Cr-CA /SI, stl 18,25 mm, vikt 2,2 g.
RING, 18K vitguld, rubiner, 4 briljanter ca 0,20 ctv, ca W(H)/VS stl 17 mm, vikt 6,2 g, nagg på rubinerna.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 7,51-7,72 mm, längd 46,5 cm, vikt 36,3 g.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 18K guld, odlade sötvattenspärlor ca 6.60-6,85 mm, längd 17,5 cm, vikt 11,6 g, ej knutet.
ÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/VS-P, höjd 13 mm, vikt 1,4 g.
RING, 14K guld, droppslipad granat, citriner, peridoter, ametister, topas och 7 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 18 mm, vikt 6,4 g.
EFVA ATTLING, armband, sterlingsilver, läder, Amor Vincit Omnia längd 17,5 cm, vikt 7,9 g, originalask.
BROSCH, 14K guld, facetterad ovalslipad citrin, odlade pärlor, mått 2,2x1,7 cm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad citrin ca 9,00 ct, stl 17 mm, vikt 9,4 g, små repor på citrinen.