Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
EFVA ATTLING, ring, sterlingsilver, From Here to Eternity, bredd 12 mm, höjd 2,2 mm, stl 17,25 mm, vikt 21,1 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, sterlingsilver, Cross, längd 62, 5 cm, vikt 11,3 g, kedja ej original, originalask.
HÄNGE, 14K guld / metall, emalj, glas, halvpärlor bildar ett kort, plats för ett ovalt fotografi ca 15×10 mm, vikt 5,2 g.
RING, sterlingsilver, detalj i 18K guld, peridot, iolit, stl 17 mm, vikt 13,1 g, slitage på stenarna.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, peridoter, höjd 13 mm, vikt 4,4 g, huggies, slitage på stenarna.
Smyckestillbehör Övrigt
MIKROSKOP, digitalt, 50x - 500x förstoring, LED, USB, längd 11,2 cm, diameter 3,3 cm.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,80 ct, 4 briljanter ca 0,08 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, safir med mindre nagg och slitna fasettkanter.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,032 ctv, ca Cr/SI ytdefekter, odlade sötvattenspärlor, stift, vikt 3,2 g.
COLLIER, behandlad skumkorall ca 25 mm, förgyllt sterlingsilverlås, knutet, längd 50 cm.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, smaragd ca 0,28 ct, ankarkedja längd 38 cm, total vikt 1,7 g.