Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, stl 17,5 mm+, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,17 ct, ca TW/SI, 10 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
COLLIER, rosa korall, kulor ca 6 mm, längd 78 cm, lås i metall, vikt 38,5 g, ej knutet.
COLLIER, vit och rosa korall, doserade kulor ca 6-11,5 mm, 2 kulor är skadade, lås i metall, längd 68 cm, vikt 66,3 g, ej knutet.
ARMBAND, 18/9K guld, korall, rubiner, sötvttenspärlor, kvarts delvis infärgad, förgylld hematit, längd 20 cm, vikt 16.0 g.
KRYDDSET, 4 delar, sterlingsilver, sterlingsilver, 2 saltkar, pepparströare, senapskar, England, vikt 153,8 g, 3 skedar medföljer.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,39 ct, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 2,2 g.
Visa varaÄdelstenar Diamanter
DIAMANT, briljantslipad, 0,54 ct, TCr(I)/SI2, slitage på fasettkanterna och små skador på rondisten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, Hellströms Guld, Stockholm, stl 18 mm, vikt 3,3 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgad agat, stenkulor, odlade sötvattenspärlor, krokar, längd 6 cm, vikt 9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkanslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, höjd 16 mm, vikt 1,9 g, stift.
COLLIER, bärnsten, doserade, 11,5 x 10,5 - 19,0 x 17,5 mm, lås i gulmetall, längd 42 cm, vikt 32,6 g.