Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 november 2019
RING, 18K vitguld, 7 smaragder 20 briljanter ca 0,54 ct ca W-Cr/VS, stl 19,75 mm vikt3,8 g, smaragder med nagg och mindre skador, en diamant med nagg, svaga fattningar, sliten rodinering.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct enligt gravyr, ca W(H)/SI, stl 17 mm, vikt 2,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,30 ct enligt gravyr, ca W(H)/P1-P2, stl 17 + mm, vikt 3,2 g.
COLLIER, kulor av onyx, rosenkvarts i olika former, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 66 cm.
COLLIER, jaspis, färgad kvarts, snidat ben, färgade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 52 cm.
COLLIER, färgade barocka och knappformade odlade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 110 cm.
COLLIER, skivor av färgad röd korall, kulor av onyx, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 63 cm.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, färgade odlade sötvattenspärlor, fasetterad onyx, krokar, längd 9,5 cm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, sterlingsilver, glasfusing, keshipärla,4 fasetterade citriner längd 7 cm, vikt 13,7 g.
PANDORA, armband, sterlingsilver, hjärtformat lås, 5 berlocker, längd ink lås 18,5 cm, vikt 28,5 g.
COLLIER, färgade kulor av kvarts, knappformade färgade odlade sötvattenspärlor, vita odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 60 cm.