Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
MARIA NILSDOTTER, ring, sterlingsilver, Paw, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g, originaletui ytterkartong.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, höjd 38 mm, vikt 1,4 g, ena smaragden med liten skada.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW(G)/VS, vikt 1,2 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGE, udda, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW(F)/VS, vikt 0,6 g, stift.
COLLIER, färgad Howlite, kulor av Onyx, lås och detaljer i sterlingsilver, trädd på vajer, längd 61 cm.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, smaragd ca 0,50 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16,5 mm, vikt 6,9 g, flera diamanter med nagg, smaragden har en skadad på rondisten och inneslutningar som når ytan.
BROSCH/HÄNGE, med halskedja, förgyllt silver, granater, stl 45 x 34 mm, längd 46 cm, vikt 14,9 g.
RING, 14K guld, cabochonslipad månsten, rubiner, stl 18 mm, vikt 4,6 g, en rubin saknas, två rubiner med skada, månstenen med repor.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,14 ct, ca TCr(I)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö, stl ca 20 mm, vikt 5,4 g, skev ringskena,
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 4,5-8,2 mm, lås i silver, längd 52,5 cm, vikt 20,0 g, extra lås medkommer.