Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
PÄRLCOLLIER, lås i 9K guld, turkos, odlade pärlor ca 6 mm, 4-radig, längd 34,5 cm, vikt 70,9 g.
SMYCKESET, hänge/kedja och örhängen, silver, paste, hänget tillverkad av Lindbergs Silversmide, Stockholm 1951, hängets höjd 52 x 32 mm, örhängenas höjd 40 mm, längd 58 cm, vikt 23,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW(G)/P, A.G. Dufva, Stockholm 1919, stl 16,75 mm, vikt 1,2 g, graverad.
ARMBAND, 18K roséguld, delvis rodinerad, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca W(H)/P, längd 17-19 cm, vikt 7,2 g.
RING, 18K roséguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
COLLIER, snöflingeobsidian, färgade agatkulor, onyx i olika storlekar, trädd på vajer, längd 58 cm.
SKÅL. silver, ovalformad med pärlbård, Per Sköld för Carlman, Stockholm 1961, höjd 3,4 cm, längd 12,8 cm, vikt 98,7 g.
COLLIER, färgade kulor av jaspis, silverfärgat lås och detaljer, trädd på vajer, längd 46 cm.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, ovalslipad smaragd ca 0,50 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 18 mm, vikt 3,9 g, smaragden har slitna fasettkanter och mindre nagg.
COLLIER, tigeröga, kulor av onyx, lås i sterlingsilver. trädd på vajer, längd 65 cm.
Ring, 18K vitguld, 36 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ct, ca W(H)/SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
BROSCH, 18K guld/vitguld, rundslipad ametist, pärla, signerad Rudberg, Stockholm 1959, vikt 6,1 g.
RING, 18K rodierat guld, ovalslipad safir, 10 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,5 g.
ARMRING, 18K vitguld, 2 safirer, 2 briljanter ca 0,08 ct ca TCr/SI-P, stl 5,8 x 4,7 cm, vikt 6,5 g.