Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober 2019
COLLIER, kulor av ametist och rosenkvarts, knappformade odlade färgade sötvattenspärlor, lås och detaljer i sterlingsilver, längd 69 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,8 mm, lås i 18K vitguld med imitationspärla, längd 58 cm.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W(H)/SI, stl 15,5 mm, vikt 2,1 g, en diamant med skada, datumgravyr.
RING, 18K vitguld, rubin, 4 briljanter ca 0,30 ctv ca W-TCr(H-I)/P, stl 15,75 mm, vikt 2,7 g, gravyr.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld (kedjan i silver), bagett- och briljantslipade dia ca 0,96 ctv, ca TW-W/VS
ENGELBERT, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,25 ct enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17+ mm, vikt 3,9 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W(H)/VS, Stjärnringen, Kärleksgåvan, längd 43 cm, vikt 3,8 g.
DIAMANT, äldre slipning 0,26 ct, ca CR(J)/SI, naturaler, inverterad natural på paviljong.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,8 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g.
Enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,24 ct enligt gravyr, ca W(H)/VS2, stl 16,5 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, brun färgton/SI, stl 19,25 mm, vikt 6,3 g, nagg på kulett, sliten fattning.
KAFFESKEDAR, 6 st, silver, Markströms, modell Uppsala, längd 11 cm, totalvikt 85,8 g.
MARIA NILSDOTTER, armring, sterlingsilver, Jaw, mått 6,2x5 cm, vikt 9,6 g, originaletui ytterkartong.
DIAMANTER, briljantslipade 7,22 ct, ca 0,05-0,08 ct styck, ett fåtal diamanter väger mindre än det angivna spannet, ca TW-TCa(G-L)/VS-P, några diamanter med nagg/skador.