Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
HÄNGE, 18K guld, hjärta, briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW(F)/VS1, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W(H)/VS, 13 blå safirer ca 1,50 ctv, stl 27 x 19 mm, vikt 15,6 g, några safirer med slitage på fasettkanter.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K, guld, ametister, "Carlman" 1959, bruttovikt16,0 g ask
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K rodierat guld, ovalslipad safir ca 4,0 ct, 14 briljant- och 10 trapetsslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W/VVS, stl 19 mm, vikt 6,5 g, en diamant sitter löst i sin fattning.
BROSCH, 14K vitguld, gammal-, medium-, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,90 ctv varav mittstenen ca 0,25 ct, ca TW-TCr/VS-SI, bredd 7 cm, vikt 5,6 g, 2 diamanter skadade.
COLLIER, 18K vitguld, 9 safirer, 72 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 19,5 g.
SYSKONRING, 14K vitguld, 2 ovalt gammalslipade diamanter ca 0,43 ct samt ca 0,55 ct, W-Cr/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 5 g, ena stenen med stor skada.
TRESTENSRING, 18K guld, gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/ VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
STELT ARMBAND, platina, gammalslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCa/P1, rubiner, 68 gammal- och åttkantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca 1920-tal, 6,1x5 cm, vikt 17,1 g, säkerhetskedja, etui.
ARMBAND, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,94 ctv, ca TW(G)/VS, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, säkerhetskedja, Malmö 1954, längd 18 cm, vikt 8,6 g, etui, en mindre diamant saknas.
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW(G-H)/VS, stl 20,5 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K vitguld,24 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv varav 2 x 0,45 ct, ca TW-W(G-H)/VS-SI, 2 baguetteslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VSI, 2 baguetteslipade safirer ca 0,50 ctv, Bengt J Anderssons Guld, Stockholm 1986, stl 15,5 mm, vikt 10,1 g, storleksminskad med 2 kulor invändigt i skenan.
RING, 14K vitguld, blå safirer ca 2,00 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17,5 mm, vikt 8,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/SI, stift, vikt 2,6 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W(F-H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1955, längd 17 cm, vikt 12,2 g.
RING, platina, 30 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCa(F-K)/SI, stl 16,75 mm, vikt 5,5 g, flera diamanter med nagg.
WEMPE, armband18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, cabochonslipade smaragder, rubiner, safirer, längd 17,5 cm, vikt 29,8 g, extra länkbit, originaletui, nagg,1 rubin skadad.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,50 ct, ca TCr(I)/SI1, sargfattad i vitguld, stl 17 mm, 4 mm bred ringskena, vikt 5,5 g, stämplad BÖS och 18K.
ARMRING, 18K guld, 26 diamanter (varav 23 gammalslipade, 4 rosenslipade, 1 briljantslipad) ca 1,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, 6 blå safirer ca 0,80 ctv, ihålig skena med bucklor, inre omkrets 16,5 cm, öppningsbar, vikt 9,7 g.