181 - 200 av 330
1...91011...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019

Klubbad för

HELALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca W/VS, Dahlgren & Co, Malmö 1955, stl 16,25 mm, vikt 5,9 g,

Utrop: 4 500 kr

Ädelstenar Rubiner

RUBIN, ovalfacetterad, 1,46 ct.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W(H)/VS2, stl 15,5 mm, vikt 2,2 g, rodiering har börjat släppa på ringskenan.

Utrop: 4 400 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K, guld, ametister "Carlman " 1959, bruttovikt 16,0 g, ask

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

CHAMPAGNEVISP, 18K guld, vikt 7,7 g

2 000 kr

Utrop: 2 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, ovalslipad rubin ca 2,00 ct, 4 gammalsipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 6,4 g, 2 diamanter skadade.

15 400 kr

Utrop: 17 800 kr

COLLIER, 18K guld, 4-radigt, ärtlänk, lås stämplat Johan Niklas Palm, Visby 1844, längd 37 cm, vikt 17,6 g, säkerhetskedja, 2 mindre bistningar på lås, lås med gravyr.

9 000 kr

Utrop: 6 300 kr

RING, 18k guld, opal, 22 briljanter ca 2,20 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 17,1 g, 2 diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 27 600 kr

W.A. BOLIN, ring, 18K rodinerat guld, 8 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W/VS-P, Stockholm 1933, vikt 3,8 g, slitna klor, spricka i chatongen, mittstenen har inneslutningar som når ytan.

Utrop: 6 900 kr

RING, 23/14K guld, antik- och rosenslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Ca/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 11,5 g, en diamant saknas, några stenar saknas, gravyr.

Utrop: 4 600 kr

RING, 14K guld, ovalslipad rubin ca 1,50 ct, briljantslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 7,1 g, en diamant skadad, 2 diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 23 000 kr

ALLIANSRING, 14K guld, 9 briljanter ca 0,54 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, 18K guld, 279 åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 19 cm, vikt 12,9 g, flera diamanter med nagg.

Utrop: 8 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca TW(F)/SI2, stl 16 mm, vikt 4,5 g, natural och extra fasett vid rondist.

Utrop: 13 600 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, ametrin ca 27,00 ct, 31 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, längd 50 cm, vikt 26,5 g, mittstenen något lös i sin fattning.

Utrop: 16 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tahitipärlor ca 10-10,5 mm, 2 droppslipade smaragder ca 1,20 ctv, 50 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W/VS-SI, höjd 43 mm, vikt 8,8 g, krokar.

Utrop: 9 200 kr

RING, 14K guld, navetteslipad diamant ca 0,70 ct, ca TW, 1 nagg på rondisten, i övrigt mycket små inneslutningar, 14 baguetteslipade diamanter ca 0,73 ctv, ca W-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 14K guld, troligen behandlad jade, 8 briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, stl 16 mm, vikt 5,2 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca W/VS, vikt 1,3 g.

2 000 kr

Utrop: 1 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,28 ctv, ca W-TCa/SI1, stift, vikt 1,3 g, snurrebussar saknas.

Utrop: 3 300 kr