Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
BROSCH/HÄNGE, 14K guld/platina, borock pärla ca 8,4x10,5x7.2 mm, gammal, antik och rosenslipade diamanter ca 2,50 ctv, TW-LY/VS-P, 6x5 cm, vikt 14,7 g, flera diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, vita och gula briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, fågel, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, en diamant saknas.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, obehandlad blå safir ca 3,70 ct, GCS certifikat 77111-21, 12 briljantslipade diamanter 0,96 ctv enligt gravyr, ca TCr-TCa/VS, Börje Löfgren, Stockholm 1974, stl 17,25 mm, vikt 7,0 g.
RING, platina, 7 gammalslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,51 ct, ca TCr(I)/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 2,2 g.
ARMBAND, 14K vitguld, 107 briljantslipade diamanter ca 2,02 ctv, ca W-Cr/VS-SI, säkerhetskedja, längd 17,5 cm, vikt 35,7 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca TW(G)/SI, stl 17,50 mm, vikt 2,5 g
ALLIANSRING, platina, 16 briljantslipade diamanter ca 1,48 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, Kritian Ståhl, Stockholm 2006, stl 15,5 mm, vikt 4,9 g.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, oval, uppburen av grip, Mo Barkman, Varberg 1821, höjd 12,5 cm, längd 11,5 cm, vikt 102,2 g.
SUPKALK, silver, på fot med gallersarg, pärlbord, Eksjö 1804, höjd 12,3 cm, vikt 45,1 g, buckla.
SUPKALK, silver, välvd rund fot, U-formad kuppa, CF Seseman, Arboga 1812, höjd 13 cm, vikt 41,0 g, gravyr.
SKÅL, silver, jugend, vidgande liv, pärlstavsbårder, hamrad yta, CF Carlman, Stockholm 1919, djup 21 cm, höjd 7 cm, vikt 283,3 g.
SKÅL, silver, klockformat liv, ciliserad blomdekor, K Anderson, Stockholm 1928, höjd 12 cm, djup 16,3 cm, vikt 206,6 g.
SÅSSKÅL, på fat, silver, Rokoko, svängda reliefåsar, Tyskland ca 1930, höjd 8,5 cm, längd 21 cm, vikt 380,9 g.
PÄRLCOLLIER, 3 rader, odlade doserade pärlor ca 6-9 mm, längd 45 cm, lås i ssilver med paste, vikt 99,5 g, ej knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv ca R-Cr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g.
BÄGARE, silver, mynning med vågband, P Gillberg, Varberg 1791, höjd 18,5 cm, vikt 235,5 g.