Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
ÖRHÄNGEN, 18K rodinerat guld, 18 baguetteslipade akvamariner ca 5,4 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca W-TCa/VS, clips, höjd 20 cm, vikt 13,7 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld/vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 30 mm, stift med clips, vikt 18,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade hjärtan av bergkristall, ovalslipade rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, franska stämplar, höjd 38 mm, vikt 21,4 g, clips, några diamanter med nagg på kulett.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, droppslipade ametister, snidade citriner, cabochonslipade smaragder, 52 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stift/clips, höjd 43 mm, vikt 17,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,56 ct, ca Cr-TCa/VS, längd 42 cm, vikt 30 g, en diamant med skada.
RING, 14K guld, 18 blå safirer ca 3,68 ctv, 144 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 5,2 g, svaga fattningar, flera diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, rundslipad safir ca 1,71 ct, 46 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, TW-TCr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,4 g.
ARMRING, 18K guld, pärlor ca 1,6-4,5 mm, lås med cabochonslipad safir, Fryklund & Pålsson Guldateljen, Stockholm 1957, stl 6,0 x 5,5 cm, vikt 13,2 g, omarbetad.
BESTICKSERVIS, 38 delar, Chippendale, silver, 10 dessertskedar, 9 bordsgafflar, 9 bordsskedar, 8 bordsknivar, smörkniv, såsslev, GAB 1990-tal, vikt 1408,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, navettslipade ametister ca 15,00 ctv, odlade pärlor ca 4,5 mm, Stockholm, höjd 35 mm, vikt 10,0 g, skruvlås.
HÄNGE, 18K rodierat vitguld, safir ca 0,85 ct, 14 briljanter ca 0,21 ctv, ca W/VS-SI1, vikt 1,2 g.
ENSTENSRING, 18K guld, Stjärnringen, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,28 ct ca TW/VS, stl 19,75 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH, 18K guld, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, Italien, 53 x 43 mm, vikt 18,5 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade saltvattenspärlor ca 12 mm, 84 briljantslipade diamanter ca 1,07 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, höjd 50 mm, vikt 8,1 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 Tahitipärlor ca 13,7 mm, 28 briljantslipade diamanter ca 0,94 ca W/P, stift, höjd 5,8 cm, vikt 12,4 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade barocka southsea pärlor, 20 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 16,5 g, krokar, ena pärlan med repor, en diamant skadad och en med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea och Tahitipärlor, ca 11,5 - 12,5 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, krokar, höjd 9,3 cm, vikt 19,6 g.
COLLIER, 18K vitguld, 153 briljantslipade diamanter ca 4,19 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 43 cm, vikt 15,3 g.