Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
Rivierecollier, 18K vitguld, 133 briljantslipade diamanter ca 5,17 ctv, ca TW-W/VVS-VS längd 42 cm, vik 15,8 g.
Ring, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,05 ct ca Cr(J)/S12, 54 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, stl 15,25+ mm, vikt 3,5 g.
Ring, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 1,50ctv, ca TW-W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,7 g.
RING, 14K vitguld, blå safir ca 1,00 ct, 10 briljanter ca 0,95 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,25 mm, vikt 7,4 g, safir med nagg samt inneslutningar som når ytan.
Ring, 18K vitguld briljantslipad diamant 1,01 ct, River (E)/SI1, GIA laserinskription 6167661788, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-CR(G-J)/VS-P, stl 15,75 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,54 ct, ca TW(G)/VS2, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, stl 19 mm, vikt 1,9 g, en sidosten har en sliten fattning.
ENGELBERT, pärlcollier, 2-radig, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 3,8-7,7 mm, lås i 18K guld med cabochonslipad ametist och fröpärlor, Stigbert, Stockholm 1957, längd 42 cm, vikt 30,3 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca River(E)/VVS2, stl 16,5 mm, vikt 1,9 g, diamanten har ett litet nagg på kuletten.
RING, 14K vitguld, smaragdslipad diamant ca 1,11 ct River(E)/VS1, GIA grading report, 20 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW-W/VS2.SI1, stl 15,25 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 15,25 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW/VS, stl 15 mm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, rosenslipade diamanter, ca 7 x 5,7 samt 8 x 6 mm, krokar med stopp, höjd 18 mm, vikt 3,6 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, pärla ca 6 mm, äldre briljantslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCa/VS, Stockholm 1942, 15,5 mm, vikt 2,6 g, extra fasett.
STELT ARMBAND, 22K guld, 3 rubiner, rosenslipad diamant ca 5 x 3,5 mm, pärlor, två imitationspärlor, 5,7 x 5,1 cm, vikt 17,2 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade sötvattenspärlor, ca 7,5-8,0 mm, hänge/brosch i förgylld medtal med lavacamé, Axel Wilhelm Andersson, Helsingborg 1889, längd 50 cm, vikt 101,2 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K roséguld, hjärta, safirer i olika färger ca 0,45 ctv, briljanter ca 0,42 ctv, längd 42 cm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, 9 ovalslipade smaragder ca 1,47 ctv, 60 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, några diamanter med nagg.