Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
HÄNGE/KORS, 14K rodierat guld, 2,9 x 1,5 cm, 34 briljanter ca 0,40 ctv, ca TCr/SI, märken på öglan, vikt 3,3 g.
HÄNGE/HJÄRTA, 18K rodierat guld, 26 briljanter ca 0,50 ctv, ca TCr-Cr/SI-P1, 2,0 x 1,7 cm, vikt 1,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, oval gammalslipad diamant ca 0,67 ct, ca TCr(I) bruna serien/SI1, vikt 0,7 g.
RING, 18K vitguld, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,86 ctv, ca W/VS-SI, stl 20,5 mm, vikt 15,6 g, två diamanter med skador.
BESTICKSERVIS, 51 delar, silver, 7 st matskedar, 7 st matgafflar, 7 st matknivar, 6 st bordsskedar, 6 st bordsgafflar, 6 st bordsknivar, 12 st kaffeskedar, Norge, hammrad yta, totalvikt 2238,1 g, en bordskniv med liten skada på eggen.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, Chippendale, 6 st bordsskedar, 6 st bordsgafflar, 6 st bordsknivar, GAB, 1952-1970, totalvikt 745,6 g.
LORDRING, 18K guld, droppslipad diamant ca 0,80 ct, ca light brownish yellow/SI2, ovalslipade rubiner ca 0,80 ctv, stl 21 mm, vikt 18,7 g, diamanten har natural på kuletten och skador på kronan, ena rubinen har inneslutningar som når ytan.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 66 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca River-TW(D-F)/IF-VVS, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 8,75 - 9 mm, offround, lås i 18K guld, lapis lazuli, längd 140 cm, pärlavkortare i silver.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor ca 13,5 mm, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, Ge-Kå, stift/clips, vikt 11,6 g.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 12 briljantslipade diamanter ca 1,90 ctv, bruna/SI-P, stl 4,7 x 2,5 cm, vikt 7,4 g.
W A BOLIN, hänge/kedja, platina/18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 2001, höjd 18 mm, längd 40 cm, vikt 4,9 g, etui.
RING, platina, ovalslipad safir 2,21 ct, 2 triangulärt slipade diamanter 0,78 ctv, ca W/SI, Jan Irme, Stockholm 1981, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, nagg på en diamant.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,79 ctv, ca TW(G)/VS2, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 16 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
COLLIER, 14K guld, 7 safirer, 40 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv ca W/SI, längd 46 cm, vikt 19,3 g.
ARMBAND, 14K guld, 10 safirer, 50 briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv ca W/SI, längd 18 cm, vikt 13,3 g.