Avslutad | Klassiska – Lördag 28 september 2019
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 akvamariner ca 1,10 ctv, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,9 g, en akvamarin med skadad kulett, en med nagg på kulett.
HÄNGE, 18K guld, akvamarin ca 1,10 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VS, höjd 15 mm, vikt 1,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,45 ctv ca W/VS, stl 19,75 mm, vikt 4,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,27 ct ca Ca/SI2, skadad klo, slitna klor, stl 19,75 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld, orm, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca W/VS, slitna fattningar, stl 18,25 mm, vikt 6,8 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,70 ct, River(D)/VS2, certifikat GIA 5253319392, liten inverterad natural på rondist.
DIAMANT, briljantslipad, 0,72 ct, River(D)/IF, certifikat IGI F1H96105, plomberad.
COLLIER, 18K vitguld, safir, 29 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca Ca/SI, längd 38 cm, vikt 16,2 g.
MATSILVER, 18 delar, Rosenholm, bordsbestick, 6 st gafflar, 6 st knivar, 6 st skedar, totalvikt 773,4 g.
SKÅL / FAT, silver, Gustaf Möllenborg, 1956, även stämplad MM, 2 delar som passar ihop, förgylld insida, total höjd 9 cm, vikt 465,8 g.