Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
PÄRLCOLLIER, odlade saltvattenspärlor, doserade, ca 2,5-6,4 mm, lås i 18K guld, G. Dahlgren & Co, Malmö 1951, längd 43 cm, vikt 9,6 g, behov av att träs om.
MATS JONASSON, hänge, glas/sterlingsilver, målerås, höjd 60 mm, vikt 31,5 g, originalask.
HÄNGE, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, vikt 0,6 g.
KALEVALA KURU, armband, sterlingsilver, grön kalcedon, Finland 2000, längd ca 6x5 cm, vikt 13,1 g.
HÄNGE, 18K vitguld, iolit, åttkantslipade diamanter, höjd 19 mm, vikt 0,8 g, litet nagg på ioliten.
MATSILVER, silver, 6 gafflar, 6 knivar, fyllda skaft, variant av snäck, 1878-1880, Göteborg, Lars Larson & Co, mindre skador på tänder och egg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, blå safir, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv, längd 38 cm, vikt 4,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, delvis matterad yta, längd 18 cm, vikt 6,7 g, en länk med bucklor.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
COLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor, svarta kulor, gråspräcklig slipad sten, längd 52 cm, lås i sterlingsilver, vikt 66,3 g, ej knutet.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TCa(K)/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/SI, Sten Eklund Guldsmed, Stockholm 2000, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, två åttkantslipade diamanter med skada.
BJÖRN JÄGERSTIG, hänge, Kärleksdrömmar, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/VS, höjd 3 cm, vikt 2,8 g.