Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
TVÅSTENSRING, 18K vitguld, antik- och gammalslipad diamant ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, Stockholm 1985, stl 17,25 mm, vikt 3,1 g, den antikslipade diamanten har en stor inverterad natural på kronan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, Stockholm 1968, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, en diamant skadad, en med nagg på rondist och en med natural på krona.
TRESTENSRING, 18K vitguld, antikslipade diamanter, Stockholm 1968, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g, två av diamanterna med skador.
RING, 18K guld, smaragdslipad diamant, ca 0,51 ct, ca W/P1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 6,8 g, mittstenen med 3 nagg samt natural.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4,5-7,3 mm, längd 48 cm, lås i silver, vikt 15,6 g, knutet men med behov av omträdning.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, odlade barocka sötvattenspärlor ca 1,99-6,17 mm, lås 14K, längd 42 cm, oknutet, vikt 26,9 g.
HÄNGE, 14K vitguld, 3 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca Cr(J)/SI, längd 16 mm, bredd 10 mm, vikt 0,8 g.
ÖRHÄNGEN, silver, droppformade ametister, längd 4,5 cm, bredd 1,9 cm, krokar, vikt 5,7 g.
ARMRING, silver, öppningsbar, mörkblå emalj, Finland 1963, stl 6,5 x 5,5 cm, vikt 35,3 g, säkerhetskedja.
RING, 18K guld/vitguld, blå safirer, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 7,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, gammalslipade diamanter, pärlor ca 6 mm, längd 22 mm, vikt 2,3 g.
STRÖMDAHL, enstensring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/VS, Stjärnringen, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, opal, 6 åttkantslipade diamanter, Guldsmedjan Forsman & Gardfors, Umeå 1973, stl 17 mm, vikt 5,3 g, opalen har en spricka och skada i mitten som går genom hela stenen.
TRESTENSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, G. Dahlgren & Co, Malmö 1955, stl 17 mm, vikt 2,5 g, en diamant skadad.
BROSCH, 14K guld/silver, turmalin, rosenslipade diamanter, längd 54 mm, vikt 3,8 g, turmalinen har slitna fasettkanter.