Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti 2019
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Kjellbergs Guldsmedsaffär, Visby 1964, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 20,25 mm, vikt 3,8 g, en diamant med nagg på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, ca 2,75 - 5,5 mm, lås i silver, längd 50 cm.
RING, 18K vitguld, 7 åttkantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W(H)/VS, G. Dahlgren & Co, Malmö 1973, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g.
Smycken Nål
KRÅSNÅL, 18K guld, rosa safir, orientaliska pärlor, G. Dahlgren & Co, Malmö 1918, vikt 0,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/SI, venezialänk, längd 50 cm, vikt 8 g.
HÄNGE, 18K guld/vitguld, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW/VS, äpple, höjd 16 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad ametist ca 9,50 ct, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 17,25 mm, vikt 6,3 g, ametisten har små repor.
RING, 18K vitguld, briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, stl 17 mm, vikt 2,1 g, ena briljantslipade diamanten är skadad.