Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2019
ARMBAND, 18K guld, Clioro, 8,7 mm bred ankarlänk, ihålig, längd 21,5 cm, vikt 40,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, Schalins, modell Zürich, briljant 0,12 ct, ca TCr/VS2, 5 mm bred, kupad, stl 16,25+ mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, svartrodinerad, 40 st briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,7 g, slitage.
OLOV BARVE, armring, sterlingsilver, hamrad yta, mått 7,5x 6,8 cm, Visby 1991, vikt 67,9 g.
RING, Sterlingsilver, åttkant- slipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW-TCr/SI, Helena Edman, Stockholm 1991, stl 16 mm, vikt 11,6 g.
CLAES GIERTTA, enstensring, 18K vitguld briljantslipad diamant ca 0,65 ct, ca TW/VS, signerad, Stockholm 1994, stl 18,75 mm, vikt 7,2 g, nagg på kulett. (d)
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 10,7 g, gravyr.
LAPPONIA, manschettknappar, 14K guld, Björn Weckström, Finland 1966, vikt 12,2 g, gravyr.
LAPPONIA, ring, Lines in the Water, 18K guld/platina, Björn Weckström, Finland 1992, stl 17 mm, vikt 8,4 g.
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 2,00 ct, små nagg på fasettkanterna, 44 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 10,0 g.
ALLIASRING, 18K roséguld, 13 prinsesslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/SI, stl 17,25 mm, vikt 2,5 g.
EFVA ATTLING, helalliansring, Big stars and signature, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 1,62 ctv, ca TW/SI, stl 17 mm, vikt 6,1 g, originaletui.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/SI2, GIA certifikat 6211017311, stl 17 mm, vikt 9,8 g.
HÄNGE, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW(G)/VS, 2 rådiamanter, mått 2,9 x 2,2 mm, vikt 4,9 g.