Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2019
LAPPONIA, hänge, 18K guld, Björn Weckström, Finland, ärtlänk från 1800-talets första hälft medföljer, längd ca 62 cm, vikt 18,5 g.
BVLGARI, ring, 18K vitguld, onyx, Bvlgari Bvlgari, stl 16,5 mm, vikt 14,1 g, originaletui, små repor på onyxen, ringen är i behov av omrodinering.
RING, 14K guld, 43 briljantslipade diamanter och en åttkantslipad diamant, ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS, vikt 7,9 g, gravyr på undersidan av ringen, åttkanten och en briljant är skadade.
HEIRING, 18K vitguld/guld, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca TW/VS, Danmark, stl 16,5 mm, vikt 7,8 g.
GUCCI, örhängen, sterlingsilver, vikt 3,6 g, smyckespåse, missfärgning på smyckespåse.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 2,7 cm runt hänge med många små briljanter ca 2,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, 42 cm rund ankarkedja, vikt 8,9 g.
PANDORA, armband, silver/förgyllt silver, hjärtformat lås, 6 berlocker i förgyllt silver, cubic zirconia, längd 18 cm, vikt 30,2 g, etui.
PERNILLA WIBERG, hänge / kedja, 18K guld, oxiderat silver, ormlänk, längd 42 cm, vikt 19,1 g.
GUNNAR CYRÈN, ring, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla ca 10 mm, Gävle 1995, stl 17,5 mm, vikt 14,6 g. (d)
OLE LYNGGAARD, collier, 18K guld/ oxiderat silver, stickat, lås i 18K guld med briljantslipad diamant 0,05 ct, ca TW/VS, längd 90 cm, vikt 55,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,0 mm, dobbar, passar Lynggaard, längd 45 cm.