Avslutad | Moderna – Lördag 17 augusti 2019
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW(G)/VS1, Stockholm 2011, stl 17,5 mm, vikt 10,5 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW-W/VS, stl 15,5 mm, gravyr, vikt 4,2 g.
RING, 18K vitguld, ledad, 102 briljantslipade diamanter ca 2,68 ct, ca TW-TCa/VS, stl 17,25 mm, vikt 8,2 g.
BENT KNUDSEN, armring, sterlingsilver, modell nr 248, Danmark, mått 7,7 x 7,8 cm, vikt 28,1 g.
GEORG JENSEN, ett par saltkar med tillhörande skedar, nr 110, sterlingsilver, Danmark 1933-1944, längd 5,7 cm, 1,5 cm, vikt 36,2 g.
LAPPONIA, ring, Amalthea, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant 0,06 ct, Björn Weckström, 1980, stl 19 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K vitguld, kuddslipad diamant 0,50 ct, River(E)/SI1, certifikat GIA 2257300204, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW(F-G)/VS-SI, Sweet Rocks, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 3,3 g.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, signerad, Lund 1965, längd 18,5 cm, vikt 24,8 g, originaletui.
STIGBERT, örhängen, silver, signerade, Stockholm 1955, skruvmekanism, längd 3,5 cm, vikt 13,3 g, etui.
STIGBERT, armband, sterlingsilver, signerad, Stockholm 1955, längd 19,5 cm, vikt 30,1 g, etui.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K roséguld, svart keramik, 4 band, stl 55 (17,5mm), vikt 10,7 g, bruksslitage.
BVLGARI, hänge/kedja, B.Zero1,18K roséguld, svart keramik, 3 band, längd 46 cm, vikt 12,8 g.
BJÖRN JÄGERSTIG, örhängen, Människokedja, 18K guld, 2 cabochonslipade rubiner, höjd 1,5 cm, vikt 4,2 g, stiften är i olika färg, ena rubinen har inneslutning som når ytan.
ENGELBERT, Ring, 18K vitguld, 6 mm bred, bokstaven M med 9 briljanter ca 0,07 ctv, ca W/VS-SI1, stl 18 mm, kupad utvändigt, vikt 7,6 g.
ARMRING, 18K guld/rodierat guld, Via Carolina, gångjärn, om lott, ihålig, stämpel Italien, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 18K guld/rodierat guld, 16 briljanter ca 0,10 ctv, ca TCr/VS-SI1, Via Carolina, Italien, ankarlänk, längd 19,3 cm, vikt 16,3 g.