Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
ANTON MICHELSEN, brosch, Kalla, sterlingsilver, delvis förgylld, Sengel, Stockholm 1951, mått 8 x 5 cm, vikt 15 g.
ANTON MICHELSEN, örhängen, Kalla, sterlingsilver, delvis förgyllda, Sengel, Stockholm 1951, längd 3,3 cm, vikt 9,2 g, clips.
BROSCH, gulmetall, granater, mått 3,7 x 3,7 cm, vikt 7,6 g, en granat saknas, ett par granater med nagg.
COLLIER, sterlingsilver, onyx, Juhls Kautokeino, Norge, längd 47 cm, vikt 25,5 g, originalask.
LARS WALLIN, hänge/kedja, Chris Oxy, oxiderat sterlingsilver, längd 80 cm, vikt 20,0 g.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, orientlaiska pärlor, trasigt, lås i 18K vitguld, diamanter, längd 42 cm.
4 ST COLLIER, 2 st med odlade pärlor, 1 st med sötvattenspärlor, 1 st svarta imitationspärlor, dobbar, ej lås.
PÄRLCOLLIER, 18K guld, troligen orientaliska pärlor, ca 1,75 - 5 mm, lås i 18K guld, längd 44 cm.
COLLIER, 18K guld/platina, orientaliska pärlor, diamanter ca 0,04 ctv, kedja i silver, längd 38 cm.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, gulddetaljer, Anders Ericsson, Göteborg 1971, diameter 27 mm, vikt 26,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade tanzaniter, 26 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca W-Ca/P, stift, höjd 9,5 mm, vikt 2,6 g.
EFVA ATTLING, örhängen,Thin Curve Ear, sterlingsilver, stift, höjd 34 mm, vikt 4,7 g.
EFVA ATTLING, hänge/kedja, Thin Pendant, sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 8,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-11,5 mm, längd 45 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 84,1 g, knutet.
DIAMANT, briljantslipad, 0,31 ct, TW(G)/VVS2, IGI certifikat F1G79383, förseglad.