Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
Ädelstenar Safirer
SAFIRER, ovalslipade 62,40 ctv, naggade, skador, samtliga med slitna fasettkanter.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,0 g.
RING, 18K guld, 14 briljanter ca 0,14 ctv, ca Cr-TCa (J-K)/VVS-VS, stl 17,5+ mm, vikt 2,3 g, stämplad GHA.
STIGBERT, brosch, silver, signerad, Engelbert, Stockholm 1953, mått 4,5 x 4,5 cm, vikt 10,4 g.
COLLIER, lapis lazuli, ca 12 mm, odlade sötvattenspärlor, ca 6 mm, längd 78 cm, dobbar, ej lås.
PÄRLCOLLIER, tvåradigt, odlade sötvattenspärlor, doserade, ca 7,3 - 3,8 mm, lås i silver, safirer, längd 51 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 8 mm, lås i 14K guld, smaragder, längd 84 cm.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, ca 8 mm, lås i 14K guld, 28 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, längd 42 cm, ett par diamanter med nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, barocka, ca 8 mm, lås i 14K guld, smaragder, längd 83 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade boutonformade sötvattenspärlor ca 10,5 mm, vikt 3,8 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W(H)/SI, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,32 ct, ca W/SI, stl 15,5 mm, vikt 5,3 g, gravyr, en diamant med litet nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad morganit, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca W(H)/P, stl 16 mm, vikt 2,0 g.
W.A. BOLIN, moccaskedar 7 st, silver, Stockholm 1962, längd 9 cm, vikt 72,4 g, originaletui med plats för 6 skedar.