Avslutad | Lilla Smycken – Onsdag 29 maj 2019
RÖKELSEKRUS, mässing, emalj, bronsdetaljer, kinesisk stil, tre tassar, diameter ca 14 cm, vikt 1147,5 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, fasetterad Rökkvarts, trumlad Granat, odlade sötvattenspärlor samt en större imitationspärla, längd 40 cm + hängdel 8 cm, vikt 28,5 g.
COLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 11 mm, lås i silver med fasetterade Rubiner och Smaragder av lägre kvalitet, flera stenar med skador, droppformad ändsten färgad fasetterad Kvarts, knutet, total längd 63 cm.
EFVA ATTLING, armband, mini crazy heart, sterling silver, längd 19,5 mm, vikt 2,3 g.
EFVA ATTLING, hänge/ring, Viking pendant ring, sterlingsilver, stl 18,5 mm, vikt 12,5 g, saknar kejda.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 behandlade brioletteslipade safirer, pärlemor, 2 briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd 5 cm, vikt 3,4 g, stift.
RING, 18K vitguld, onyx, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,7 g, flera diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 2 ihoplödda, 14K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, W-TCr/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 5,6 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,17 ctv ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
RING, 18K vitguld, rubin, 58 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,0 g.
4 DIAMANTER, briljantslipade 0,67 ct, ca W-CA(H-M)/VVS-VS. diameter 3,60-3,44 mm.