161 - 180 av 267
1...8910...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW(F)/VVS2-VS1, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.

88 000 kr

Utrop: 78 000 kr

CARTIER, ring, Gold Band Ring, 18K guld, 1993, refnr C84482, stl 53 (17 mm), vikt 20,2 g.

Utrop: 16 800 kr

RING, 14K guld/silver, rubiner, 14 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16 mm, vikt 6,0 g, rubiner med nagg, diamanter med skador och nagg.

Utrop: 14 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, röd korall, längd 5,0 cm, krokar, vikt 7,4 g.

5 000 kr

Utrop: 5 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, oktagonal, konande, design Jacob Ängman, GAB, Stockholm 1952, höjd 21 cm, vikt 713,2 g.

Utrop: 7 400 kr

ARMBAND, låset 14K guld, armbandet 10K guld, gömma, granat, antikt, omkring 1900, fransk kontrollstämpel på låset, längd 20 cm, vikt 25,7 g.

Utrop: 12 600 kr

BROSCH, 9K guld/förgyllt silver, insekt, månsten, 11 diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, 5,2x1,7 cm, vikt 3,1 g.

Utrop: 5 600 kr

GEORG JENSEN, armband, Splash, nr 88.sterlingsilver, längd 21,5 cm, innermått ca 19 cm, vikt 87,1 g, extra länkbit medföljer.

6 400 kr

Utrop: 5 500 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor, ca 13,2-13,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Cr(J)/P, stift, vikt 9,8 g, diamanterna med små nagg på kuletterna.

Utrop: 13 600 kr

RING, 18K vitguld, 15 cabochonslipade turkoser ca 3,36 ctv, 40 rosen- och briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 13,1 g.

Utrop: 23 000 kr

HÄNGE, 18K rodierat guld, 2,7x1,7 cm, droppslipad akvamarin ca 5,00 ct, 20 åttkantslipade och 1 rosenslipad diamant ca 0,41 ctv, ca TCr-Cr/VS, fransk kontrollstämpel, vikt 4,8 g, en diamant skadad, etui.

Utrop: 16 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade hjärtan av bergkristall, ovalslipade rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, franska stämplar, höjd 38 mm, vikt 21,4 g, clips, några diamanter med nagg på kulett.

Utrop: 13 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,85 ct, 128 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd, vikt 12,7 g, smaragden har ett nagg på rondisten, några diamanter med nagg.

Utrop: 28 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, ca 60 små halvpärlor och 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 6,7 g, stift, etui.

Utrop: 6 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 9K guld, mörklila emalj, sannolikt England, 1900-talets början, vikt 5,8 g.

Utrop: 4 500 kr

BOODLES, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, England, höjd 7 cm, vikt 14,7 g.

11 400 kr

Utrop: 13 000 kr

COLLIER, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 2,85 ct, 64 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, längd 37-40 cm, vikt 9,2 g.

Utrop: 17 000 kr

ÖRHÄNGEN, 9K guld, onyx, troligen England, diameter16 mm, vikt 5,0 g, krokar, etui.

Utrop: 6 400 kr

ARMRING, 9K guld, gammalslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, England, omkring 1900, öppningsbar, vikt 15,7 g, säkerhetskedja, lagad.

Utrop: 11 000 kr

BROSCH, 9K guld/silver, 17 rubiner ca 1,80 ctv, 13 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W/SI, 3,6 mm boutonformad orientalisk pärla, antik, troligen England, sent 1800-tal, längd 4,5 cm, vikt 6,3 g, några synliga lödningar.

Utrop: 12 000 kr