Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,15 ct, ca TW(F)/VVS2-VS1, 2 trapetsslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,6 g.
CARTIER, ring, Gold Band Ring, 18K guld, 1993, refnr C84482, stl 53 (17 mm), vikt 20,2 g.
RING, 14K guld/silver, rubiner, 14 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-TCr(G-I)/P, stl 16 mm, vikt 6,0 g, rubiner med nagg, diamanter med skador och nagg.
Silver Vas
VAS, silver, oktagonal, konande, design Jacob Ängman, GAB, Stockholm 1952, höjd 21 cm, vikt 713,2 g.
ARMBAND, låset 14K guld, armbandet 10K guld, gömma, granat, antikt, omkring 1900, fransk kontrollstämpel på låset, längd 20 cm, vikt 25,7 g.
BROSCH, 9K guld/förgyllt silver, insekt, månsten, 11 diamanter ca 0,20 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, 5,2x1,7 cm, vikt 3,1 g.
GEORG JENSEN, armband, Splash, nr 88.sterlingsilver, längd 21,5 cm, innermått ca 19 cm, vikt 87,1 g, extra länkbit medföljer.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade Tahitipärlor, ca 13,2-13,4 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Cr(J)/P, stift, vikt 9,8 g, diamanterna med små nagg på kuletterna.
RING, 18K vitguld, 15 cabochonslipade turkoser ca 3,36 ctv, 40 rosen- och briljantslipade diamanter ca 1,89 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 13,1 g.
HÄNGE, 18K rodierat guld, 2,7x1,7 cm, droppslipad akvamarin ca 5,00 ct, 20 åttkantslipade och 1 rosenslipad diamant ca 0,41 ctv, ca TCr-Cr/VS, fransk kontrollstämpel, vikt 4,8 g, en diamant skadad, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidade hjärtan av bergkristall, ovalslipade rubiner, 30 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, franska stämplar, höjd 38 mm, vikt 21,4 g, clips, några diamanter med nagg på kulett.
COLLIER, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 0,85 ct, 128 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, justerbar längd, vikt 12,7 g, smaragden har ett nagg på rondisten, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ca 60 små halvpärlor och 2 gammalslipade diamanter ca 0,06 ctv, vikt 6,7 g, stift, etui.
MANSCHETTKNAPPAR, 9K guld, mörklila emalj, sannolikt England, 1900-talets början, vikt 5,8 g.
BOODLES, 18K guld, 32 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, England, höjd 7 cm, vikt 14,7 g.
COLLIER, 18K guld, cabochonslipad blå safir ca 2,85 ct, 64 briljantslipade diamanter ca 1,03 ctv, ca TW/VS, längd 37-40 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, onyx, troligen England, diameter16 mm, vikt 5,0 g, krokar, etui.
ARMRING, 9K guld, gammalslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/VS, England, omkring 1900, öppningsbar, vikt 15,7 g, säkerhetskedja, lagad.