Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
BROSCH, 15K guld, fjärilar,1 safir och 1 rubin samt 16 rosenslipade diamanter ca 0,16 ctv, 2 pärlor, antik, England, vikt 3,4 g, etui.
HELALLIANSRING, platina, 35 baguetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Frankrike, 1900-talets mitt, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant har en skada vid rondisten, lagningar på två ställen.
CARTIER, ring, Trinity Ellipse, 18K trefärgat guld, 3 ovalslipade diamanter ca 0,55 ctv, svagt gul- och rosafärgade samt en ca TW(G), klarhet ca VS, ref 55D49038, stl 18 mm, vikt 18,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,20 ctv, TW(F)/VS1, 2 GIA certifikat 5171818226 samt 2191899588, stift, vikt 2,5 g, ena diamanten har en natural/nagg på kuletten.
DIOR, ring, 18K vitguld, ovalslipad topas, turmalin, peridot ca 0,60 ct styck, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 13,9 g.
LAPPONIA, collier, Orchid Psychedelic, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1995, längd 40 cm, vikt 35,3 g, originalkartong.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,02 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, vikt 4,0 g, stift, extra fasetter vid rondist.
IBE DALQUIST, OLOV BARVE, collier, silver, brons, mässing, Visby 1973, innermått 14x11 cm, vikt 142,8 g. (d)
HÄNGE, 18K guld/vitguld, kuddslipad obehandlad gul safir 18,96 ct, Gem & Pearl Laboratory certifikat 17168, 41 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 38x18 mm, vikt 11,4 g.
Accessoarer Övrigt
KÄPPKNOPP, 18K guld, rosenslipade diamanter, dekor i form av rocailler, antik, 17/1800-tal, höjd 6 cm, vikt 42,7 g, mindre bucklor, bristning, lagningar, några diamanter med nagg och skador, etui.
TOILETTESET, 7 delar, förgyllt silver, blå emalj, kristallglas, 2 borstar, 2 parfymflakonger, 3 dosor, 1930-tal, franska stämplar, originaletui, mindre skada på etui.
RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir 4,53 ct, Gem & Pearl Laboratory certifikat 16959, 2 triljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.
GEORG JENSEN, coaster, nr 639, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, diameter 14,5 cm, vikt 163,1 g.
CARTIER, örhängen, Diadea, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VVS, refnr 980912, höjd 19,7 mm, vikt 7,6 g, stift, certifikat, originaletui.
CARTIER, armband, Diadea, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, refnr 965488, längd 17,5 cm, vikt 36,3 g, certifikat, påse.
CARTIER, brosch, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, refnr 805375, certifkat, påse.
OLE CHRISTIAN COLLIN, serveringsbestick för fisk, silver, Köpenhamn 1884, kontrollstämpel Simon Groth, längd 27-33 cm, vikt 280 g.
BROSCH, silver/14K guld, 305 rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, en tremblent, antik, Frankrike, 1800-talets mitt, höjd 6 cm, vikt 38,9 g.
W.A. BOLIN, brosch, 18K guld/vitguld, trollslända, droppslipad rubin ca 0,50 ct, 2 cabochonslipade blå safirer ca 0,07 ct, 9 demantoid granater ca 0,35 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ct, ca TW(F-G)/VS, stl 48x38 mm, vikt 6,6 g, några granater med nagg, originalpåse och ask.