181 - 200 av 267
1...91011...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

BROSCH, 15K guld, fjärilar,1 safir och 1 rubin samt 16 rosenslipade diamanter ca 0,16 ctv, 2 pärlor, antik, England, vikt 3,4 g, etui.

Utrop: 8 400 kr

HELALLIANSRING, platina, 35 baguetteslipade diamanter ca 3,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, Frankrike, 1900-talets mitt, stl 17,75 mm, vikt 5,1 g, en diamant har en skada vid rondisten, lagningar på två ställen.

Utrop: 36 000 kr

CARTIER, ring, Trinity Ellipse, 18K trefärgat guld, 3 ovalslipade diamanter ca 0,55 ctv, svagt gul- och rosafärgade samt en ca TW(G), klarhet ca VS, ref 55D49038, stl 18 mm, vikt 18,0 g.

Utrop: 42 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 2,20 ctv, TW(F)/VS1, 2 GIA certifikat 5171818226 samt 2191899588, stift, vikt 2,5 g, ena diamanten har en natural/nagg på kuletten.

Utrop: 150 000 kr

DIOR, ring, 18K vitguld, ovalslipad topas, turmalin, peridot ca 0,60 ct styck, 14 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VVS, stl 16 mm, vikt 13,9 g.

15 400 kr

Utrop: 11 000 kr

LAPPONIA, collier, Orchid Psychedelic, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1995, längd 40 cm, vikt 35,3 g, originalkartong.

13 000 kr

Utrop: 14 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 4,02 ct, ca TCr-Cr(I-J)/VS1-VS2, vikt 4,0 g, stift, extra fasetter vid rondist.

Utrop: 220 000 kr

IBE DALQUIST, OLOV BARVE, collier, silver, brons, mässing, Visby 1973, innermått 14x11 cm, vikt 142,8 g. (d)

5 300 kr

Utrop: 3 500 kr

HÄNGE, 18K guld/vitguld, kuddslipad obehandlad gul safir 18,96 ct, Gem & Pearl Laboratory certifikat 17168, 41 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 38x18 mm, vikt 11,4 g.

Utrop: 280 000 kr

Accessoarer Övrigt

KÄPPKNOPP, 18K guld, rosenslipade diamanter, dekor i form av rocailler, antik, 17/1800-tal, höjd 6 cm, vikt 42,7 g, mindre bucklor, bristning, lagningar, några diamanter med nagg och skador, etui.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

TOILETTESET, 7 delar, förgyllt silver, blå emalj, kristallglas, 2 borstar, 2 parfymflakonger, 3 dosor, 1930-tal, franska stämplar, originaletui, mindre skada på etui.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir 4,53 ct, Gem & Pearl Laboratory certifikat 16959, 2 triljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 16,5 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 150 000 kr

GEORG JENSEN, coaster, nr 639, sterlingsilver, design Harald Nielsen, Danmark 1933-1944, diameter 14,5 cm, vikt 163,1 g.

8 100 kr

Utrop: 3 200 kr

CARTIER, örhängen, Diadea, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca TW/VVS, refnr 980912, höjd 19,7 mm, vikt 7,6 g, stift, certifikat, originaletui.

Utrop: 13 800 kr

CARTIER, armband, Diadea, 18K vitguld, 30 briljantslipade diamanter 0,78 ctv, refnr 965488, längd 17,5 cm, vikt 36,3 g, certifikat, påse.

Utrop: 40 000 kr

CARTIER, brosch, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS, refnr 805375, certifkat, påse.

Utrop: 40 000 kr

OLE CHRISTIAN COLLIN, serveringsbestick för fisk, silver, Köpenhamn 1884, kontrollstämpel Simon Groth, längd 27-33 cm, vikt 280 g.

3 100 kr

Utrop: 2 700 kr

BROSCH, silver/14K guld, 305 rosenslipade diamanter ca 4,00 ctv, en tremblent, antik, Frankrike, 1800-talets mitt, höjd 6 cm, vikt 38,9 g.

23 000 kr

Utrop: 13 200 kr

W.A. BOLIN, brosch, 18K guld/vitguld, trollslända, droppslipad rubin ca 0,50 ct, 2 cabochonslipade blå safirer ca 0,07 ct, 9 demantoid granater ca 0,35 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,22 ct, ca TW(F-G)/VS, stl 48x38 mm, vikt 6,6 g, några granater med nagg, originalpåse och ask.

7 000 kr

Utrop: 7 800 kr

RING, 18K vitguld, triangulärt slipad turmalin ca 4,54 ct, 21 briljantslipade diamanter ca 1,09 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 8,9 g.

16 400 kr

Utrop: 11 500 kr