Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
BVLGARI, armband, Bvlgari Bvlgari, 18K roséguld, malakit, lapis lazuli, pärlemor, karneol, längd 15,5 cm, vikt 11,0 g, certifikat, kuvertetui, originaletui.
BVLGARI, ring, B.Zero1, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 49 (15,5 mm), vikt 12,5 g, kvitto, originaletui.
BVLGARI, örhängen, Bvlgari Bvlgari, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, diameter 13 mm, vikt 6,7 g, stift, certifikat och kvitto, originaletui.
PÄRLCOLLIER, troligen äkta pärlor ca 2,0-5,2 mm, doserat, lås i 14 guld, smaragder, 3 gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, längd 42 cm, vikt 5,6 g, säkerhetskedja, några smaragder med nagg och skador.
GEORG JENSEN, collier, nr 88B, The Splash Necklace, sterlingsilver, design Henning Koppel, 1945-77, längd 40 cm, vikt 69,5 g, säkerhetskedja.
GEORG JENSEN, armband, nr 88B, The Splash Bracelet, sterlingsilver, design Henning Koppel, längd 19,5 cm, vikt 36,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister ca 10 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, Italien, höjd 5,5 cm, vikt 32,9 g, clips.
VAN CLEEF & ARPELS, armband, 18K guld, 24 rubiner ca 7,45 ctv, 58 briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, ca TW/VS, 3,5 mm odlade pärlor, refnr 50970, längd 16,8 cm, vikt 18,5 g.
COLLIER, 14K vitguld, 4 gammalslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca W/VS-P1, 28 gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,20 ctv, ankarkedja, längd 41,5 cm, etui.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 2,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, diameter 1,5 cm, vikt 15,5 g, huggies.
ANDREOLI, örhängen, 18K guld, delvis rodinerat, delvis matterad yta, korall, 80 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW/VS, höjd 25 mm, vikt 29,7 g, stift/clips,
ARMBAND, 18K vitguld, 3 rundslipade safirer, 66 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca TW-Cr/VS-P, längd 17,5 cm, vikt 33,9 g, senare armlänk, en diamant är skadad.
BROSCH, blomma, 18K guld, blå emalj, 87 gammalslipade diamanter ca 7,20 ctv, ca TW/SI-P1, 7,2x3,7 cm, vikt 17,2 g, nagg och skador på några diamanter, etui från Mappin and Webb i London.
ADLER, armband, 18K vitguld, 23 större och ca 100 mindre diamanter, mestadels briljantslipade ca 4,00 ctv, ca W/VS, 8 berlocker med färgstenar rubin, smaragd, akvamarin, samt 1 gulgrön diamant ca 0,45 ct, ca SI2, längd 19,7 cm, vikt 28,5 g, lagad tunga.
ARMBAND, platina, 41 gammalslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, Stockholm, 1940-tal, längd 18 cm, vikt 22,7 g, några diamanter med nagg.
KUTCHINSKY, örhängen, 18K rodinerat guld, 2 briljantslipade diamanter 2,17 ctv, TW(G)/VVS2, GCS Diamond Report 77109-03, 10 briljant- och 10 trapetsslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, vikt 12,0 g, stift/clips, ena mittstenen med mycket litet nagg, liten skada och tre mycket små nagg på två 2 trapetsslipade diamanter.
BROSCH, fjäril, silver/14K guld, 76 diamanter ca 2,00 ctv, ca W-TCr/SI, de flesta äldre slipning, 4 rubiner ca 0,55 ctv, 4,0x2,7 cm, vikt 10,9 g.