Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
FRALEONI, armband, 18K guld, vinröd emalj, 28 briljantslipade diamanter ca 1,68 ctv, ca TW/VVS, Italien, längd 18,5 cm, vikt 87,3 g.
RING, platina, ovalslipad blå safir 11,01 ct, GCS certifikat nr 78159-92, 20 rosenslipade diamanter ca 0,32 ctv, stl 16,5 mm, vikt 10,8 g, 3 diamanter skadade.
ARMBAND, platina, briljantslipad diamant ca 1,25 ct, ca TCa/VVS, 56 åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W/VS-SI, carréslipade blå safirer, längd 18 cm, vikt 12,7 g, en diamant saknas, safirer med nagg, etui.
RING, ca 18K guld, delvis rodinerad, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca Cr-TCa/SI2, 1 briljant ca 0,10 ct och 6 rosenslipade diamanter ca 0,07 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
CHANTECLER, ring, 18K vitguld, 197 briljantslipade diamanter ca 1,38 ctv, ca TW/VS, Italien, stl 16,75 mm, vikt 12,6 g.
MAUBOUSSIN, ring, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 4,45 ct, 6 baguette- och 4 briljantslipade diamanater ca 1,30 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,1 g, nagg på en kulett.
RING, 18K roséguld, rosenslipade safirer ca 17,0 ctv, 14 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS-SI, Italien, stl 17,25 mm, vikt 18,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Golden South Seapärlor ca 10,4 mm, 102 st briljantslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W/SI, höjd 33 mm, vikt 8,6 g, huggies.
ARMRING, 14K guld, odlade pärlor, 1900-talets mitt 5x5,5 cm, vikt 20,2 g, öppningsbar.
BROSCH, platina, baguetteslipad smaragd ca 1,90 ct, gammal- och åttkantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-Cr/VS-P, antik, rosett, omkring 1900, längd 5,5 cm, vikt 16,1g, smaragden är har ett skadat hörn samt en spricka som når ytan, en diamant med nagg.
Smycken Medaljong
MEDALJONG, 18K guld, hjärta, Viktoriansk, England, öppningsbar med plats för 4 foton, 3 rubiner, 1 diamant, 2,8x2,2 cm, vikt 11,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 5,98 ct enligt gravyr, ca Light Brown/VS2, Hellström och Åhrling, Stockholm 1966, stl 19,25 mm, vikt 7,3 g, slitna klor.
HEMMERLE, hänge, 18K guld/platina, ovalslipad obehandlad gul safir ca 25,0 ct, GPL certifikat, 21x17 mm, vikt 18,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld. brioletteslipade turmaliner, 38 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-Cr/VS, höjd 5,6 cm, vikt 12,1 g, stift, snurrebussar i sterlingsilver.
LALAOUNIS, ring, 18K guld, arbetad yta, rubiner, stl 17,25 mm, vikt 7,7g, tre rubiner med nagg, slitna fattningar.
BROSCH, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,0 mm, genombruten dekor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, 5,5x1 cm, vikt 5,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 16 navette- och 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, vikt 2,8 g, stift.
CARMOSÉRING, 9K guld/platina, rundslipad zirkon ca 3,31 ct, 12 äldre briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17 mm, vikt 4,5 g.