Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rosa safirer ca 5,00 ctv, 66 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, skruvlås stämplade W.A. Bolin, Stockholm 1953, höjd 30 mm, vikt 9,3 g, säkerhetskrokar, ena safiren med natural på paviljongen, andra med nagg på rondisten och inneslutningar som når ytan, flera diamanter med skador, etui..
ATELIER BORGILA. ett par kandelabrar, sterlingsilver, trearmade, Stockholm 1945, höjd 26 cm, vikt 1971 g, 6 lösa manschetter medföljer.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 3,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-W(G-H)/SI, stl 18 mm, vikt 6,4 g, smaragden med slitage på fasettkanter, två diamanter med nagg på kulett, etui.
ASPREY, ring, 18K guld/rodinerat guld, 79 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 12,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 baguetteslipade smaragder ca 4,50 ctv, 50 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W-Ca(H-N)/P, skruvmekansim stämplad W.A. Bolin, höjd 4 cm, vikt 12,1 g, säkerhetskrokar, tennlödningar, ena smaragden med litet nagg, några diamanter med naturaler och nagg.
ARMRING, 18K guld, 5 turkoser, 12 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI, öppningsbar, vikt 12,7 g, gravyr No 3948, en diamant skadad, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 3,02+3,01 ct, Cr(J)/VS1, 2 GIA certifikat 6193646809 samt 2195647756, vikt 4,9 g, stift.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 2,23 ct, ca TW(F)/VS1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ringskenan är tillverkad av C.G. Hallberg, Stockholm 1939, stl 17 mm, vikt 4,4 g, inneslutning som når ytan vid en av klorna.
RING, 18K guld, snidad obehandlad blå safir ca 50,00 ct, DSEF Idar-Oberstein test report KSB2297, stl 18 mm, vikt 30,5 g.
VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, Rose de Noël, platina, pärlemor, 12 briljantslipade diamanter 0,97 ctv, River-TW/IF-VVS, diameter 37 mm, vikt 48,7 g, clips, originaletui.
VAN CLEEF & ARPELS, brosch, Rose de Noël, platina, pärlemor, 8 briljantslipade diamanter 1,54 ctv, River-TW/IF-VVS, diameter 52 mm, vikt 43,1 g, originaletui.
DAVID WEBB, 18K guld/platina, svart och vit emalj, 96 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TW/VS, 1980-tal, längd 16 cm, vikt 52,5 g, flera diamanter med skador, emaljskador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,25-9,5 mm, gula och vita briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W/P, höjd 17 mm, vikt 19,7 g, stift/clips, stiftet går att fälla ner.
BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 0,55 ct, ca W(H)/SI, gammal och rosenslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCr/VS-P, 3,2x1 cm, vikt 3,2 g, mittstenen med inverterade naturaler, några mindre diamanter med nagg och skador, nål i 18K vitguld.
HÄNGE/KEDJA, 9K guld, blå emalj, orientaliska pärlor, hårgömma, hjärta, antik, omkring 1900, längd 44 cm, vikt 8,2 g.
HÄNGE, 18K guld/platina, kuddslipad grön zirkon ca 5,80 ct, GCS certifikat 78149-59, 88 gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 37 mm, vikt 6,5 g, en diamant utbytt och en skadad, etui
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briolette- och 2 ovalslipade akvamariner ca 19,3 ctv, 4 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Ca/VS-P, vikt 6,2 g, stift, minimala nagg på akvamariner, etui.
CARTIER, örhängen, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 14,00 ct, ca TW/VVS, höjd 32 mm, vikt 38 g, originaletui.
BROSCH, silver/9K guld, 5,4x4,0 cm, conchpärla 6,1x7,3 mm, rubiner, äldre enkelslipade diamanter, emalj, troligen orientalisk barockpärla, antik, 1800-tal, vikt 7,6 g, tennlödningar på baksidan, etui skadat.