Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 9,3 mm, 10 gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-Cr/VS-SI, höjd 2,7 cm, vikt 5,0 g, stift, 2 diamanter med nagg.
DE GRISOGONO, ring, Contrario, 18K roséguld, rosa safirer, ametister, röd spinell, tanzaniter, refnr 06B17839, stl 17 mm, vikt 25,0 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 2,06 ct, TCr(I)/VS2, GIA certifikat 12154523, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
CARTIER, armband, À l'infini, 18K vitguld, 690 briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW F-G)/VVS-VS, refnr 943165, längd 16 cm, vikt 54,4 g, originaletui.
ARMRING, 18K guld/silver, akvamarin ca 2,45 ct, rosenslipade diamanter, franska kontrollstämplar, 5x5,5 cm, vikt 15,1 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,15 ct, Cr(J)/VVS2, HRD certifikat 190000019233, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
ÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 ovala angel skin-koraller 17,3x12,3 mm, vikt 9,1 g, stift/clips i 14K förgyllt vitguld,
ÖRHÄNGEN, platina, 2 droppformade barocka orientaliska pärlor ca 11,6-11,8x7,5-8,0 mm, GCS certifikat 79209-04, 18 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, höjd 4,5 cm, stift, vikt 6,0 g, några diamanter med nagg, snurrebussar i 18K vitguld.
ARMBAND, 14K guld, 4 länkar med Essex Crystals, rävjaktsmotiv, längd 20,2 cm, vikt 16,5 g.
BROSCH, 14K guld/platina, antikt kuddslipad diamant ca 2,00 ct, ca Cr-TCa (J-K)/VS1, mindre diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCa/SI-P, Frankrike, diameter 3 cm, vikt 6,7 g, de mindre diamanterna med naturaler och nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 321 briljantslipade diamanter ca 35,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 36,5 cm, vikt 74,4 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 10,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VVS-VS, längd 16,5 cm, vikt 14,8 g.
BROSCH, platina, akvamarin ca 25,00 ct, mindre rosenslipade diamanter, 4,3x1,6 cm, vikt 9,4 g.
ARMBAND, platina, 39 äldre slipade diamanter ca 6,00 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-P, Frankrike , ca 1940-tal, längd 17 cm, vikt 27,5 g, en av de störra diamanterna med skada och en annan med nagg, ett fåtal av de mindre diamanterna har skador och nagg.
BROSCH, platina, gammalslipad diamant ca 1,35 ct, ca TCa(K)/VS1-VS2, trapets-, briljant- samt äldre briljantslipade diamanter ca 7,00 ctv, ca TW-TCr(F-I)/VS-SI, Frankrike, 1900-talets mitt, 6x3,5 cm, vikt 21,1 g, fattningen till diamanten i mitten är aningen lös.
PÄRLÖRHÄNGEN, platina, odlade barocka pärlor ca 14,5x10 mm, 8 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, höjd 25 mm, vikt 6,3 g, stift och snurrebussar i 18K vitguld.
H. STERN, collier, 14K rodierat guld, ovalslipad safir ca 7,20 ct, 10 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 45,5 g, kuvertetui.
H. STERN, örhängen, 14K rodierat guld, 2 ovalslipade safirer ca 5,00 ctv, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, ej signerade, höjd 21 mm, vikt 13,6 g, clips, skadat originaletui.