Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019
BJÖRN JÄGERSTIG, brosch/hänge, 18K guld, droppslipad rubin ca 1,00 ct, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca Cr(J)/VS-P, Stockholm 1989, 7,5x3,5 cm, vikt 24,8 g, rubinen har nagg på krona och kulett, flera diamanter med naturaler. (d)
LAPPONIA, armband, Namban, 14K guld, zoisite, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 18 cm, vikt 21,2 g, säkerhetskedja.
LAPPONIA, collier, Pagodi, 14K guld, zoisite, design Björn Weckström, Finland 1975, längd 42 cm, vikt 9,7 g.
RING, 18K guld/vitguld, gammalslipad diamant ca 0,65 ct, ca CR(J)/P1, diamanter, pärla 6,8 mm, stl 15,5 mm, vikt 4,6 g, några små diamanter är skadade.
PIAGET, collier, 18K guld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VVS, justerbar längd, vikt 47,9 g, en länk med repor.
CARMOSÉRING, 18K rodierat guld, smaragd ca 2,30 ct, 12 briljant- och 20 trapetsslipade diamanter ca 2,24 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 17,5 mm, vikt 11 g.
ARMBAND, 14K guld/platina, 11 gammalslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca TW(G)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 10,1 g, två diamanter med små naturaler på krona, etui.
COLLIER, platina/18K guld, 17 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-P, längd 41 cm, vikt 4,3 g, mittstenen med skada på krona, etui.
COLLIER, platina/18K guld, smaragder, 24 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 44 cm, vikt 4,7 g, etui.
BROSCH, 18K guld/silver, smaragdslipad rosa-orange topas ca 6,50 ct, gammal- och rosenslipade diamanter, 27x25 mm, vikt 5,0 g, senare nål, topasen med nagg, flera rosenslipade diamanter med skador, etui.
CARTIER, armband, Agrafe, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 929641, längd 18 cm, vikt 30,9 g, en skruv till en länkdel saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 2,31 ct, ca TCr(I)/VVS2, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
ARMBAND, 14K guld, stiliserad fiskbenslänk, Fransk kontrollstämpel, 1900-talets mitt, längd 18,5 cm, vikt 93,3 g.
ÖRHÄNGEN, 9K guld, 2 topaser ca 2,69 ctv, orientaliska pärlor, vikt 5,8 g, senare stift, lagningar, etui.
ARMRING, 14K guld/silver, 7 rubiner, rosenstenar, antikt, 1800-talets slut, 6x5,5 cm, vikt 12,3 g, säkerhetskedja.
RENÉ KERN, brosch, 18K guld, fågel, 2 blå safirer, Frankrike, Paris, 5x4 cm vikt 13,1 g.
VAN CLEEF & ARPELS, örhängen, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VVS-VS, refnr 121063, höjd 4,5 cm, vikt 31,6 g.
BROSCH, 14K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 1,25 ctv, varav den största ca 0,52 ct, ca TW-Cr/VS-P, Jugend, höjd 3,8 cm, vikt 6,9 g.
RING, platina, kuddslipad diamant 2,03 ct, TW(G)/VS2, HRD certifikat 170003078741 samt inskription på rondisten, 16 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW(F-G)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 4,8 g.