81 - 100 av 267
1...456...14 Gå till

Avslutad | Smyckekvaliten – Lördag 25 maj 2019

Klubbad för

OLE LYNGGAARD, lås/hänge, Hyldeblomst, hjärta, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,30 ct, ca TW/VS, design Charlotte Lynggaard, höjd 3 cm, vikt 24,6 g, för dobbar.

18 800 kr

Utrop: 18 000 kr

RING, 18K guld/vitguld, blå emalj, 32 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 19 mm, vikt 7,0 g, går att skruva isär, fyra diamanter skadade, flera med naturaler och nagg.

6 000 kr

Utrop: 6 800 kr

FRED, ring, Pain De Sucre Large, 18K guld, utbytbar sockertoppslipad rosenkvarts, 80 briljantslipade diamanter 0,55 ctv, refnr 959664, stl 52 (16,5+ mm), vikt 21,1 g.

21 500 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 3,37 ct, ca W(H)/VVS, 4 trapetsslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W/VVS, stl 16+mm, vikt 8,2 g, gravyr.

280 000 kr

Utrop: 300 000 kr

BVLGARI, örhängen, Mediterranean Eden, 18K roséguld, pärlemor, briljantslipade diamanter, höjd 35 mm, stift/clips, originaletui.

Utrop: 56 000 kr

RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,85 och 1,48 ct, ca Light Yellow/VVS2-VS1, 60 baguette- och briljantslipade diamanter ca 3,00 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-P, stl 16,75 mm, vikt 13,9 g, ena mittstenen med liten natural på krona och kulett, andra mittstenen med små naturaler vid rondist, ena sidostenen skadad och flera med nagg och naturaler.

Utrop: 132 000 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad obehandlad blå safir ca 6,90 ct, 30 trapets- och briljantslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-TCr(G-I)/IF-VS, IGN certifikat 27220, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g, två trapetsslipade diamanter med nagg.

50 000 kr

Utrop: 55 000 kr

SOCKERRUSKOR, ett par, sterlingsilver, C J Vander, London 1908, höjd 22 cm, vikt 737,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor 16,2-16,5 mm, 186 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W/VS, höjd 38 mm, vikt 32,6 g, stift/clips.

Utrop: 33 000 kr

RING, 14K vitguld, 2 smaragdslipade smaragder ca 2,00 ctv, 20 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 9,4 g, en diamant sitter snett i fattningen, ena baguetteslipade diamanten med små skador och den andra med nagg.

SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, caTW-W(G-H) och Cr-TCa(J-K)/SI-P, 6 rosenslipade diamanter, Stockholm 1973, stl 17,5 mm, vikt 4,8 g, inneslutningar når ytan, en diamant är något lös i sin fattning.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

TIFFANY & CO, ring, platina 950, kuddslipad diamant 1,77 ct, TW(F)/VS1, 42 briljantslipade diamanter ca 0,62 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 6,3 g, certifikat, etui.

134 000 kr

Utrop: 134 000 kr

RING, 18K vitguld, 39 rundslipade rubiner ca 2,50 ctv, 106 briljantslipade diamanter ca 2,70 ctv, ca W-TCa/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 14,3 g.

27 000 kr

Utrop: 30 000 kr

PETER JULIN, begravningssked, silver, förgylld, Köping 1736, längd 23,5 cm, vikt 38,7 g, gravyr "Elisabet Wricht, Född den 11 Jan 1671, Död den 13 Jan 1744".

3 300 kr

Utrop: 2 200 kr

TIFFANY & CO, hänge/kedja, Tear Drop, platina, 31 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VVS-VS, design Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 3,3 g.

11 000 kr

Utrop: 7 300 kr

KONFEKTSKÅL, silver, på fötter, hänklar, invändigt förgylld, Jens Christensens änka, Köpenhamn ca 1760, Probermästare Christopher Fabritius, höjd 7 cm, 21x13 cm, vikt 281,5 g. monogram.

5 000 kr

Utrop: 5 800 kr

ARMBAND, 18K guld, åttkantslipade diamanter ca 7,63 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 17 cm, vikt 18 g.

44 000 kr

Utrop: 48 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 24 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 28 mm, vikt 18,7 g, stift/clips.

Utrop: 16 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS1-2, odlade pärlor, höjd 13,5 mm, vikt 5,6 g, stift.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, South Seapärlor 12 mm, 2 ovalslipade rubiner 2,13 ctv, 22 briljantslipade diamanter 0,56 ctv, ca TW-TCr/SI, höjd 29 mm, vikt 12,2 g, stift, en rubin med litet nagg.

18 000 kr

Utrop: 20 000 kr