Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
RING, 18K vitguld, ovalslipad turmalin ca 5,70 ct, 78 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-Cr(F-J)/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,5 g, två diamanter skadade och flera med nagg.
RING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/VS, stl 16,5 mm, BA konstgjuteri, Stockholm, 2000, vikt 11,3 g.
LJUSSTAKAR, ett par, sterlingsilver, delvis kannelerad stam, Holmsted, Danmark, höjd 20 cm, vikt 587,7 g.
HÄNGE/KEDJA, platina, smaragdslipad smaragd ca 2,26 ct, 29 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca W-TCr(H-I)/SI, längd 40 cm, vikt 6,1 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, ljusblå topaser, Asterico, längd 43,5 cm, vikt 20,5 g.
RING, 18K vitguld, 17 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca TW-W/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 4 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, 3 safirer ca 0,30 ctv, stl 17,75+ mm, vikt 3,0 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 4,6 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 19,25 mm, vikt 3,6 g, gravyr.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, tre delar, silver, delvis förgylld, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, fornnordisk dekor, GAB, 1898-1900, total vikt 1261,0 g.
SERVERINGSBESTICK, silver, för fisk, Frankrike, omkring 1900, längd 25-29 cm, vikt 214,8 g, etui.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TW(F)/VS1, briljant- och baguetteslipade diamanter ca 1,18 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g, mittstenen med mindre nagg invid kronan, mittstenen lös i sin fattning.
COLLIER, 18K vitguld, ormlänk, gammalslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(K)/SI2, längd 40 cm, vikt 9,5 g, diamanten har en skada på rondisten och natural på rondist och kulett.
RING, 14K vitguld, smaragd ca 2,00 ct, några små nagg, 2 gammalslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca Cr-TCa(J-K), mindre skador på rondisterna, i övrigt endast mycket små inneslutningar, storleksändrad, stl 18,5+ mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld, 17 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, TCr-TCa(I-K)/VS, stl 14,75 mm, vikt 3,4 g.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, kaffekanna, sockerskål, mjölkkanna, nyrokokostil, Oscar L Olausson, Stockholm 1952, kaffekanna höjd 19 cm vikt 939,3 g.