Avslutad | Klassiska – Lördag 30 mars 2019
HÄNGE och HALSKEDJA, 14K guld, ovalslipad tanzanit ca 6,00 ct, infattad med 4 dubbelklor, samt 2 briljanter ca 0,02 ct totalt, ca TCr/VS, halvstel halskedja 2 mm bred, längd 46 cm, båtshakelås i vitguld, vikt 3,4 + 7,7 g, kedja med bucklor.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 26 åttkantslipade diamanter ca 0,26 ctv, stl 20,25 mm, vikt 17,1 g.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,67 ct, W(H)/IF, Björkmans Guldateljé, Stockholm 2000, stl 15,5 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,96 ct, ca TCr(I)/SI1 enl mini cert The Jewellery Council of South Africa Nr 392953, 6 prinsesslipade diamanter ca 1,02 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, stl 16+ mm, vikt 7,1 g, Stockholm 2007.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,26 ctv, ca W/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljanter ca 0,40 ctv, ca Cr(J)/P1, stift/hakar, vikt 2,5 g.
HÄNGE, 18K vitguld, hjärtformad cabochonslipad blå safir ca 0,40 ct, 4 diamanter ca 0,17 ctv, ca Ca/P, längd 3,8 cm, vikt 4,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ctv, ca TW/VS, Alton, Falköping 1980, stl 16,5 mm, vikt 3 g.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,90 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI1, stl 18,75 mm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 4 akvamariner ca 6,00 ctv, 66 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 2 stenar ca Cr/SI, vikt 10,8 g, stift.
RING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,34 ct, ca W/VS, 10 briljanter ca 0,26 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,9 g.
COLLIER, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 10 blå safirer ca 3,00 ctv, längd 42 cm, vikt 16,8 g.
BROSCH, 18K vitguld 5 briljanter ca 0,50 ctv och 14 enkelslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS, vikt 9,4 g.
RING + JACKETRING 18K guld/vitguld, 7 briljanter ca 0,28 ctv, 18 briljanter ca 0,25 ctv, ca TW/VVS-VS, nagg på 1 dia, stl 16,75 mm, vikt 21,9 g.
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,72 ct, 12 briljanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, vikt 0,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, delvis rodierat, briljantslipad diamant ca 0,40 ct W/P 1, stl 17 mm, vikt 2,4 g, litet nagg på kulett.